Vazgeçilmez yöresel yemeğimiz; Batırma (Batırık)

Cevizli Batırık (Ermenek Batırması) Tarifi İçin Malzemeler

Ana Malzemeler

2 su bardağı ince (kısırlık) bulgur (dügürcük)

1/2 (yarım) su bardağı dövülmüş ceviz

1 orta boy soğan

1 kase maydanoz

Bir kaç dal fesleğen

5-6 adet domates

Su

Damak tadinca tuz

Ekstralar malzemeler

Salatalık

Domates

Lahana

Yavru patlıcan

Soğan

Biber

Ermenek Yöresinden Batırık Sofrası

Cevizli Batırık (Ermenek Batırması) Tarifi Yapılışı

Bulguru geniş ve derin bir kaba alıyoruz. Üzerine tamamen dövülmüş veya robotta iyice un gibi çekilmiş cevizimizi ekliyoruz. Küçük küçük doğranmış soğanı ve maydanozu ekleyip elimizle iyice karıştırıp damak tadinca tuzu ekleyip, yoğurmaya başlıyoruz. Küçük küçük doğranmış domatesi yavaş yavaş ekliyoruz ve domatesleri elimizle eze eze karışıma yedirerek yoğurmaya devam ediyoruz. Son olarak fesleğeni de küçük küçük doğrayip ekliyoruz. Yoğurma işlemi bulgurlar yumuşayana kadar devam edecek. Bunu da tadarak anlayabilirsiniz ağzınıza çıtır çıtır gelmeyecek. Bu arada sıkılıp köfte şekli verecek yumuşaklığa gelen batırık hazır demektir. Bir kısmını köfte şeklinde sıkıp servis edelim. Kalan kısmına da yavaş yavaş su koyarak sulandırıp soğuk bir çorba gibi tüketebiliriz. Ne kadar su koyacağınız size kalmış , yoğunluk kıvamına tadına bakarak su ekleyebilirsiniz.

Püf nokta domates soğan maydozu robotta çekmek yerine doğrayıp yoğururken ezmek ufaltmaktir.

Ekstra malzemelerimizi de hem sıkmasıyla yiyebiliriz hem de sulu halinin üzerine doğrayarak yiyebiliriz. Yeşil veya kara lahana çok yakışır haşlayarak yanında tüketebiliriz.

Görüntüsü sebebiyle bilmeyenlerin ön yargıyla yaklaştığı ancak bir kez yiyenin bağımlısı olduğu enfes bir lezzettir. Yaz günlerine özellikle uygundur. Sulu haline bol buz atarak serin serin yiyebilirsiniz.

Bugün sizlere lezzetli mezelerimizden Batırık tarifini anlattık. Yöresel Lezzetlerimizle buluşmak dileğiyle. Afiyet olsun.

Tarif : ErmenekYöresel

View this post on Instagram

Vazgeçilmez yöresel yemeğimiz ; Batırma #batırık #batırma Cevizli Batırık (Ermenek Batırması) Tarifi İçin Malzemeler Ana Malzemeler 2 su bardağı ince (kısırlık) bulgur (dügürcük) 1/2 (yarım) su bardağı dövülmüş ceviz 1 orta boy soğan 1 kase maydanoz Bir kaç dal fesleğen 5-6 adet domates Su Damak tadinca tuz Ekstralar malzemeler Salatalık Domates Lahana Yavru patlıcan Soğan Biber Cevizli Batırık (Ermenek Batırması) Tarifi Yapılışı Bulguru geniş ve derin bir kaba alıyoruz. Üzerine tamamen dövülmüş veya robotta iyice un gibi çekilmiş cevizimizi ekliyoruz. Küçük küçük doğranmış soğanı ve maydanozu ekleyip elimizle iyice karıştırıp damak tadinca tuzu ekleyip, yoğurmaya başlıyoruz. Küçük küçük doğranmış domatesi yavaş yavaş ekliyoruz ve domatesleri elimizle eze eze karışıma yedirerek yoğurmaya devam ediyoruz. Son olarak fesleğeni de küçük küçük doğrayip ekliyoruz. Yoğurma işlemi bulgurlar yumuşayana kadar devam edecek. Bunu da tadarak anlayabilirsiniz ağzınıza çıtır çıtır gelmeyecek. Bu arada sıkılıp köfte şekli verecek yumuşaklığa gelen batırık hazır demektir. Bir kısmını köfte şeklinde sıkıp servis edelim. Kalan kısmına da yavaş yavaş su koyarak sulandırıp soğuk bir çorba gibi tüketebiliriz. Ne kadar su koyacağınız size kalmış , yoğunluk kıvamına tadına bakarak su ekleyebilirsiniz. Püf nokta domates soğan maydozu robotta çekmek yerine doğrayıp yoğururken ezmek ufaltmaktir. Ekstra malzemelerimizi de hem sıkmasıyla yiyebiliriz hem de sulu halinin üzerine doğrayarak yiyebiliriz. Yeşil veya kara lahana çok yakışır haşlayarak yanında tüketebiliriz. Görüntüsü sebebiyle bilmeyenlerin ön yargıyla yaklaştığı ancak bir kez yiyenin bağımlısı olduğu enfes bir lezzettir. Yaz günlerine özellikle uygundur. Sulu haline bol buz atarak serin serin yiyebilirsiniz. #batırık #ermenekzeytinyağı #ermenekyöresel #ermenek #olive #dogal #filtresiz #kesfetteyiz #kesfet #filtresiz #soguksıkım #mutfaktayusufvar #zeytinyağı #şişli #dikmen #bağcılar #beykoz #üsküdar #pekmez #zeytin #istanbul #somersivrioğlu #ardanınmutfağı #masmavi3_mutfakta #istanbul #türkiye #extravirgin #sızma #çorum #pekmez #dutpekmezi #ekşikaradutpekmezi

A post shared by ERMENEK YÖRESEL (@ermenekyoresel) on