Aromalı Otlar Nelerdir – Detaylı Anlatım

Yemeklere çeşni ve lezzet katmak için  kullanılan bütün güzel kokulu bitkileri mutfakta aromalı otlar olarak anıyoruz. Bu bitkilerin bazen;

nane, fesleğen, mercanköşk ve tarhunda olduğu gibi yapraklarıın;

kapari ve latinçiçeğinde olduğu gibi çiçeklerini;

anason, kimyon, kişniş ve hardalda olduğu gibi tohumlarını;

ardıçta olduğu gibi meyvesini;

bayır turpunda olduğu gibi kökünü;

yabani kekik ve melekotunda olduğu gibi saplarını;

soğan ve sarmısakta olduğu gibi soğansı kısımlarını ve bazen de maydanozda olduğu gibi yapyaraklarını ya da saplarını kullanırız.

Besin değerleri yüksek olmamakla birlikte, aromalı otlar ilk çağlardan beri dünyanın her yerinde yemek pişirmede yaygın biçimde kullanılmışlardır. Bir çok yemekte aromalı otlar malzemenin ayrılmaz bir parçasını oluştururlar. Sarmısaksız bir yoğurt sos ya da aioli, soğansız bir patates salatası, maydanozsuz bir tepsi böreği harcı düşünülemez.

Aromalı otlar özellikle yahnilerde ve fırın yemeklerinde çok sık kullanılırlar. Etlerin yatırıldığı marinat da çoğu kez aromalı otlar olmaksızın düşünülemez.

Aromalı otlar taze ya da kurutulmuş olarak kullanılabilirler. Eğer tarif özellikle kurutulmuş olanı gerektirmiyorsa daima taze aromalı ot tercih edilmeli. Aslında her ot için ayrı hassas ölçüler bulunmakla birlikte, genel bir kural olarak bir ölçü kurutulmuş aromalı otun kokusunun üç ölçü taze aromatik otun kokusuna eşit olduğunu söyleyebiliriz.

Aromalı Otlar

 

Melisa Otu

(Limon Çiçeği) Salata ve taze meyveler ile kullanılır.


Frenk Fesleğeni

Nanegillerden tropik kökenli bir ot. Domatesle birilkte mükemmel bir uyumu vardır. Patlıcan ve biberli yemeklerle de önerilir. Sarmısakla birlikte birleştiğinde biberli bir tat kazanır.


Kerbel

(Bir Maydanoz Türü)

Salatalarda ve özellikle lahana salatasında kullanılır. Balıkların yanında süs olarak servis yapılır.


Frenk Maydanoz

Yerli maydanozun kıvırcık yapraklısı. Kokusu daha hafiftir. Süslemeye uygundur.


Misk Otu

Kaz, ördek, yılanbalığı gibi yağlı yiyeceklerde ve yahnilerde kullanılır. Vermut tipi bazı şarapların yapımında vazgeçilmez bir ottur.


Pimpinel

(Bir Tür
Anason)

Çorba, sebze ve balık yemeklerinde kullanılır. İstenirse salatalarda da kullanılabilir.


Fasulye Otu

Özellikle kurufasulye ya da diğer baklagiller pişirilirken katılırsa lezzet veren bir ottur.


Mercan
köşk

Kekiğe çok yakın bir taze ot. Salatalarda olduğu gibi her türlü et yemeği, baklagiller, havuç ve salatalık gibi sebzelerle önerilir. Tadını koruyabilmesi için yemeğe pişmesine yakın katılır.


Maydanoz

Her türlü salata ve yemekte kullanılan en yaygın taze aromalı ot. Maydanozun köklerinin de kokulu olduğu unutulmamalıdır.


Adaçayı

Ege bölgesinde, çayı yapılan bir aromalı ot. Özellikle ciğer ve sosise lezzet katar. Spagetti soslarında çok kullanılır. Kebaplarda kullanımı tavsiye edilir.


Nane

Ferahlık veren bir taze ot. Sebzelerden taze patates ve bezelyeye, etlerden koyun ve kuzuya çok yakışır. Cacık ve bazı salatalarda kullanılır.


Rezene

Anason kokulu bir ot. Salatalarda kullanılır.


Kekik

Mercanköşk ile aynı yerlerde kullanılır.


Tarhun

Kuvvetli ve hafif acımsı bir tadı olan Ortadoğu kökenli bir ot. Bearnez gibi bazı soslarda vazgeçilmez bir yeri vardır. Herhangi bir rosto et yapılırken de kullanılır.


Biberiye

Sarmısak ve şarapla mükemmel bir uyum gösterir. Geleneksel olarak kuzu rosto ve ızgaralarda kullanılır. Izgara balık ve deniz mahsulleriyle de kullanılabilir.


Dereotu

Maydanozdan sonra Türk mutfağında en yaygın olarak kullanılan taze ot. Özellikle salatalarda ve dolma içlerinde mutlaka yer alır.