Baharat Çeşitleri Nelerdir – Detaylı Anlatım

Baharatlarla aromatik otlar arasında temelde büyük bir fark bulunmaz. Bir tanıma göre baharat – yani baharlar- aromatik köklerin, ağaç kabuklarının, meyvelerin ve tohumların kurutulmuş halinden başka bir şey değildir. Aromatik otların yemeğe bir rayiha katması aranırken, baharatın kuvvetli bir tat vermesi istenir. Aromatik otlar güzel kokulu olmaları ile dikkat çekerken baharat keskin tatları ile hemen öne çıkar. Dikkat çekici diğer bir nokta ise baharatın tümünün egzotik kökenli olmasıdır. Amerika’nın tropikal bölgelerinden gelmiş olan sivribiber ve yenibahar dışında hemen bütün baharat Uzak Doğu’nun tropikal bölgelerinde yetişmektedir.

Yakın zamana kadar özellikle etlerin sağlıklı koşullarda uzun süre saklanamaması yüzünden çabuk bozulmaları söz konusu idir. Baharlar keskin tatlıarile bu bozulmayı örtmüşlerdir. Ayrıca baharatın çoğunun mükemmel bir iştah açıcı olduğunu da biliyoruz. 

Bu niteliklerinden ötürü baharat ticarette yüzyıllar boyunca çok önemli bir yer tutmuştur. Zor koşullarda çok uzak mesafelerden taşınan baharat özellikle Batı ülkelerinde kıymetli bir ürün olarak satılmıştır. Biraz da bu yüzden yemeklerde baharat kullanımı yakın zamana kadar bir zenginlik göstergesi olarak kabul edilmiştir.

Baharatlar

 

Kimyon

Akdeniz kökenli bir bahar. Doğu Avrupa’da ekmeklerde sık kullanılır. Soğuk etlerin yanında servis yapılır. Munster gibi bazı peynirlerin yapımında malzeme olarak yer alır. Türk mutfağında köftelerde ve bazı salçalı et yemeklerinde kullanılır.


Toz Tarçın

Çubuk tarçın gibi, günümüz Türk mutfağının bazı harçları ile sütlü tatlılarda kullanılır.


Hintcevizi

Bir diğer adı müskat’tır. Beşamel Sos ve benzerleri ile peynirli yemeklerde kullanılır. En ince rendeden çekilir. Acımsı tadından ötürü çok küçük miktarlarda kullanılmalıdır.


Karabiber
(tane)

Dünyanın en çok kullanılan baharı. Tatlılar dışında, tuzun girdiği hemen her yemekte yer alır.


Karanfil

Soğanla birlikte bazı yahnilerde ve bazı keklerde kullanılır. Elma ile ilginç bir uyumu vardır.


Kuru Tarhun

Tazesinin kullanıldığı her yerde kullanılır.


Şam Fıstığı

Kurutulup kavrulduktan sonra kullanılan bir fıstık türüdür. Tatlılarda, pilavlarda, dolma içlerinde ve dekoratif olarak kullanılır.


Kekik

Her türlü et yemeği, baklagiller, havuç ve salatalık gibi sebzelerle önerilir. Tadını koruyabilmesi için yemeğe pişmesine yakın konur.


Sumak

Türkiye kökenli küçük ve bodur bir ağacımsı. Etli yaprakları ve meyveleri toz haline getirilip, kullanılmaktadır. Ekşimsi bir tadı vardır. Ortadoğu’da çok yaygın olarak bilinir ve kullanılır.


Tatlı Kırmızı Toz Biber

Tatlı kırmızı biberlerin kurutulup öğütülmesi ile elde edilmiş bir lezzet verici. Yahniler, harçlar, soslar ve çorbalarda kullanılır.


Beyaz Toz Biber

Karabiberin dış kabuğu alınmışının öğütülmüşü. Tadı karabibere göre daha hafiftir. Yemeğin rengini bozmaması için beyaz ya da açık renkli sos ve yemeklerde kullanılır.


Safran

Akdeniz çevresinde yetiştirilen soğanlı bir bitki olan safranın stigmalarının -yani üreme organlarının- üst kısımlarının kurutulmuşu. Safran portakal kırmızısı ile sarı arasında bi rengi olmasına karşın kullanıldığı yemeğe sapsarı bir renk verir. Keskin ve hafif acımsı bir tadı vardır. Bazı balık ve deniz mahsulleri yahnilerinde, pilavlarda ve sütlü-pirinçli tatlılarda kullanılır. Çok pahalı olduğu için bazen yerini zerdeçala bırakır.


Zencefil

Aynı tadı taşıyan bir bitkinin köküdür. Dünya mutfaklarında çeşitli yemeklerde yoğun olarak kullanılan açık renkli bir baharattır.


Köftebaharı

Köftelerde kullanılır.


Kuşüzümü

Pilav, dolma içleri ve bazı tatlılarda kullanılır.


Dolmalık Fıstık

Özellikle dolma içlerinde kullanılır.


Kuru Nane

Salataların dışında tazesinin kullanıldığı her yerde ve bazı harçlarda kullanılır.


Acı Kırmızı Toz Biber

Acı ve tatlı taze biberlerin kurutulup, dövülmesinden elde edilmiş, Güney Amerika kökenli bir baharat. Sıcak yöre yemeklerinin çoğunda kullanılır.


Pul Biber

Acı taze biberlerin kurutulup pul haline getirilmesi ile elde edilir. Toz biber gibi kullanılır.