Omlet

MALZEMESİ:

  • 2 Yumurta
  • 1/2 Çay Kaşığı Tuz
  • Biber
  • 20 g (1 Çorba Kaşığı + 1 Çay Kaşığı) Tereyağ (İsteğe bağlı olarak margarin ya da sıvı yağ da olabilir.)

HAZIRLANIŞI:

Bir kaseye yumurta, tuz ve biberini ilave ettikten sonra kasedeki karşımı hafifçe çırpın. Bu çırpma sonunda yumurtanın sarısı ile akı birbirine karışmış olmalı. Bu karıştırma sonunda kasede birbirine karışmış yumurta akı ve sarısından oluşan karışım köpürmemelidir.

Bir çorba kaşığı tereyağı bir tavada eritin. Tavayı sağa sola oynatarak yağın tavada yağın tavanın bütün tabanını ve kenarlarını kaplamasını sağlayın. Yağ iyice kızıp, renk değiştirmeye başlamadan hemen önce çırpılmış yumurtaları ilave edin. Bir elinizle tavayı ileri geri sallayarak diğer elinizle de bir çatalla yumurtalı karışımı kenardan içeri doğru karıştırarak pişirin.

Yumurta hafif katılaşmaya başladığında, henüz ortası hafifçe sulu iken tavayı sapından kuvvetlice tutarak ileri geri sallayıp, omletin tabana yapışmamasını sağlayın. Bu arada bir spatula ya da çatalla tavanın kenarlarına yapışmış olan omleti sıyırın. Omleti ortadan katlayıp, yarım ay şekline getirin. Önceden ısıtılmış bir tabağa aktarın. Kalan 1 çay kaşığı terayağını fırça ile omletin üzerine sürün. Sıcak olarak servis yapın.

Afiyet olsun.