Domatesli Salma Pilav Tarifi

domatesli salma pilavı

Pirinci ayıklayın. Bir tencereye koyup üzerine 4 parmak aşacak kadar ılık su katın. 2 çorba kaşığı tuzu katıp, bir kez karıştırdıktan sonra birkaç saat bir kenara dinlenmeye bırakın. Pirincin suyunu süzdürüp, nişastasını tamamen atması için en az 3-4 defa yıkayıp tekrar süzdürün.

Etsuyunu bir taşım kaynatın. Etsuyu kaynar kaynamaz tuzunu ayarlayın pirinci ilave edip, karıştırın.2-3 dakika harlı ateşte kaynatın. Ateşi kısın. Pirinci bir kere daha karıştırıp, tencerenin kapağını kapatın. Pilavı ağır ateşte 5 dakika pirinçler suyunu çekip göz göz oluncaya kadar pişirin.

Margarini bir kapta eritin ve pirinçlerin üzerine gezdirin. Pirinçleri bir kere daha karıştırıp tencerenin kapağını kapatın. Pilavı ağır ateşte 5 dakika pirinçler suyunu çekip göz göz oluncaya kadar pişirin. Bu sürenin sonunda tencereyi ateşten alın. Kapağını açarak pilavın üzerine bir yağlı kağıt veya bez örtüp, tekrar kapağı kapatıp bir kenarda pilavı 20 dakika demlenmeye bırakın.

Malzemesi:

  • 75 g (5 çorba kaşığı) margarin
  • 125 g (1 büyük) soğan
  • 450 g konkase domates
  • 750 ml (3 su bardağı) et suyu
  • tuz
  • 400 g (2 su bardağı) pirinç

Hazırlanışı:

Ön hazırlık olarak etsuyunu bir taşım kaynatıp sıcak olarak bir kenarda saklayın. Soğanları ince ince doğrayın. Yukarıda anlattığımız biçimde pirinci ıslayın. Pirincin suyunu süzdürüp, nişastasını tamamen atması için en az 3-4 defa yıkayıp tekrar süzdürün.

Bir tencerede 1 çorba kaşığı margarini eritin. Yağ kızınca soğanları ilave edip, hafif pembeleşinceye kadar kavurun. Konkase domatesi ilave edin. Domatesler iyice suyunu verene kadar arasıra karıştırarak pişirin. Sıcak etsuyunu ilave edin. Tuzunu ayarlayın. Bir taşım kaynatın. Tenceredeki karışımı tel süzgeçten geçirin süzdürün. Son bir kez daha bir taşım kaynatın.

Domatesli etsuyu kaynar kaynamaz pirinci ilave edin ve karıştırın. 2-3 dakika harlı ateşte kaynatın. Ateşi kısın. Ufak bir kapta kalan margarini eritin. Eritilmiş margarini pilavın üzerine döküp pirinci bir kere daha karıştırıp, tencerenin kapağını kapatın. Pilavı ağır ateşte 5 dakika pirinçler suyunu çekip göz göz oluncaya kadar pişirin.

Kapağını açarak pilavın üzerine bir yağlı kağıt veya bez örtüp, tekrar kapağı kapatıp bir kenarda pilavı 20 dakika demlenmeye bırakın. Demlenmiş pilavı son bir kez daha karıştırıp, önceden ısıtılmış tabaklara aktarıp, sıcak olarak servis yapın.

Afiyet olsun.