Patlıcanlı Pilav Tarifi

Patlıcanlı Pilav Tarifi

Patlıcanların kabuklarını tamamen soyun. Ufak küp şeklinde doğrayın. Üzerlerine tuz serpip 15 dakika bekletin ve yıkayıp süzün.

Bir tavaya ayçiçek yağını koyup kızdırın. Patlıcanları kızgın yağda, tavayı arasıra sallayarak kızartın. Kevgirle iyice süzdürerek bir kenara alın.

Kavurduğunuz pirinçlere sıcak et suyunu ekleyin. Tuzunu ayarlayın ve karıştırın. 2-3 dakika harlı ateşte kaynatın. Ateşi kısın.

Kızarmış patlıcanları ilave edip pirinci bir kere daha karıştırıp, tencerenin kapağını kapatın. Pilavı ağır ateşte 5 dakika pirinçler suyunu çekip göz göz oluncaya kadar pişirin.

Malzemesi:

  • 100 g (6 2/3 çorba kaşığı) margarin
  • 400 g (yaklaşık 2 su bardağı) pirinç
  • 750 ml (3 su bardağı) et suyu
  • 2 ortaboy kemer patlıcanı
  • 125 ml (1/2 su bardağı) ayçiçek yağı

Hazırlanışı:

Pirinci ayıklayın. Bir tencereye koyup üzerine 4 parmak aşacak kadar ılık su katın. 2 çorba kaşığı tuzu katıp, bir kez karıştırdıktan sonra birkaç saat bir kenara dinlenmeye bırakın.

Etsuyunu bir taşım kaynatıp sıcak olarak bir kenarda saklayn. Pirincin suyunu süzdürüp, nişastasını tamamen atması için en az 3-4 defa yıkayıp tekrar süzdürün.

Yukarıda yazdığımız biçimde patlıcanları hazırlayın ve kızartın.

Margarini bir tencerede eritin. Yağ kızınca yıkanıp süzülmüş pirinci ilave edin. Bir tahta kaşıkla pirinci 4-5 dakika kavurun. Hazırlık bölümünde gösterildiği biçimde patlıcanlı pilavı hazırlayın.

Pilav pişince tencereyi ateşten alın. Kapağını açarak pilavın üzerine bir yağlı kağıt veya bez örtüp, tekrar kapağı kapatıp bir kenarda pilavı 20 dakika dinlenmeye bırakın. Demlenmiş pilavı son bir kez daha karıştırıp, önceden ısıtılmış, önceden ısıtılmış tabaklara aktarıp, sıcak olarak servis yapın.

Afiyet olsun.