Ravyoli Tarifi

Ravyoli Hazırlık

Harcı hazırlamak için Margarini 3 çorba kaşığı ayırıp kalanını bir tavada orta ateşte eritin. Yağ kızınca soğanı ve tavuk ya da karidesleri ilave edip, ara sıra karıştırarak bir kaç dakika soğanlar pembeleşmeye yüz tutuncaya kadar pişirin (eğer tavuk eti kullanıyorsanız pişirme süresini 3-4 dakika daha uzun tutun). Tuz ve biberi katıp karıştırın. Tavayı ateşten alın.

Tavadaki karışımı blendıra aktarın. Püre haline gelinceye kadar çekin. Blendırdaki püreyi bir tel süzgeçten temiz bir kaba aktarın. Ağzı geniş bir duy takılı sıkma torbasına aktarın. Torbayı bir kenarda bekletin.

Pazıların (hamur parçalarının) herbirinin üzerine un serperek merdaneyle yaklaşık 30 x 40 cm boyunda, 2 mm kalınlığında açın. Torbadaki harcı 3 cm aralıklara fındık büyüklüğünde ilk hamurun üzerine sıkın. Diğer açılmış hamuru, harcın bulunduğu hamurun üzerine örtün. Her iki hamuru da tırtıllı rulo ile 4 cm x 4 cm boyutlarında kesin.

Bir tencereye 8-10 su bardağı su koyun. 1 çorba kaşığı tuz katın. Suyu bir taşım kaynatın. Su kaynayınca ravyolileri 3-4 parti halinde kaynar suya atıp, hafif diri kalacak biçimde 10-12 dakika haşlayın. Delikli kepçe ile sularını iyice süzdürerek bir kaba aktarın.

Malzemesi:

  • 90 g margarin (6 çorba kaşığı)
  • 50 g (1 küçük) soğan
  • 100 g karides veya piliç göğüs eti
  • tuz
  • taze çekilmiş karabiber
  • 400 g erişte hamuru
  • 500 ml (2 su bardağı) et suyu
  • 65 g (1 su bardağı) parmesan veya kaşar peyniri

Hazırlanışı:

Ön hazırlık olarak soğanı rendeleyin. Tavuk kullanacaksanız küçük kuşbaşı doğrayın. Et suyunu sıcak olarak bir kenarda saklayın.

Önce hazırlık bölümünde gösterildiği biçimde harcı hazırlayın.

Erişte hamuru dört eşit parçaya kesin ve her pazıyı (hamur parçasını) da, ayrı ayrı, elinizle bastırarak yayvan ve yuvarlak bir hale getirin. Hazırlık bölümünde belirtildiği gibi harcı hamurun üzerine sıkın. Kalan ikinci açılmış hamuru harcın bulunduğu hamurların üzerine örtün. Her iki hamuru da tırtıllı rulo ile 4 cm x 4 cm boyutlarında kesin.

Bir tencereye tuzlu su koyup, kaynatın ve ravyolileri, hafif diri kalacak biçimde 10-12 dakika haşlayın. Delikli kepçe ile sularını iyice süzdürerek bir kaba aktarın.

Ravyolileri bir fırın kabına aktarın. Kalan 3 çorba kaşığı margarini bir tencerede ağır ateşte eritip, ravyolilerin üzerine gezdirin. En üste peyniri serpiştirin. Fırınınızın üst katındaki salamandırı yakın. Kabı fırının en üst katına sürün. Ravyolilerin üzeri altın sarısı bir renk alıp, yer yer kahverengileşmeye başlayınca kabı fırından alın. Ravyoliyi sıcak olarak servis yapın.

Afiyet olsun.