1. Ana Sayfa
  2. OlsadaYesek Blog

Adet Ağrısı Nedir?

Adet Ağrısı Nedir?
Adet Ağrısı Hangi Pozisyon İyi Gelir
0

Adet Ağrısına Hangi Pozisyon İyi Gelir?

Bol bol egzersiz yapmak adet ağrısına iyi gelen çözümlerdendir. Karın bölgesine el ile daireler çizerek masaj yapmak son derece faydalıdır. Regl dönemlerinde temiz havada 15-20 dakikalık kısa yürüyüşler yapılmalıdır. Nefes egzersizleri ve çalışmaları, yatar şekilde uzanıp bacakları yukarı aşağı hareket ettirmek, sırt üstü yatarak bel ve sırt bölgesine masaj yaptırmak ağrılara iyi gelebilir. Oturur pozisyonda bacağınıza doğru esneme hareketi sırt ve bacaklarınızı rahatlatacaktır. Sırt üstü uzanıp önce sağ dizinizi ve sonra sol dizinizi çapraz şekle getirip nefes alıp verebilirsiniz. 

Adet Ağrısı Nedir?

Adet ağrısı bir diğer adı ise adet krampları olarak bilinen kadınların günlük yaşamlarına olumsuz etki eden sancıdır. Ağrılar, bazen çok şiddetli bazen de hafif şekilde hissettirir. Regl sancına tıp dilinde dismenore terimi karşılık gelmektedir.

Adet Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Adet sancısında rahim duvarın bulunan kasların sıkışması ile ağrılar oluşur. Rahimdeki biriken kanın atılması için rahim içinde kasılmalar meydana gelir. Bu kasılmalar sırasında rahim içine giden kan ile oksijen miktarında azalmalar olur ve bu da ağrı hissettirir. Rahim içi kasılmalar esnasında kimyasallar oluşur. Kimyasalların ortaya çıkmasıyla ağrılar daha da şiddetlenir.

Ağrının Belirtileri Nelerdir?

  • Mide bulantısı
  • Alt karın bölgesinde sancılar
  • Bel ve çevresinde oluşan uyuşukluk veren ağrı
  • Adet döneminden 1 ile 3 gün öncesinde başlayan ağrılar
  • Nadiren baş dönmesi
  • Kasık ve bacaklarda sürekli ağrılar

Adet Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir?

Kalsiyum açısından zengin besinler; fındık, balık, kuru meyveler, yeşil yapraklı sebzeler, süt ürünleri ve pekmez adet ağrılarının hafiflemesinde yardımcı olur. Potasyum bakımından zengin olan muzun gerginliği, stresi ve krampları önlemesi açısından son derece önemlidir. Zencefil ve zerdeçal gaz, şişkinlik ve mide bulantılarına iyi gelir. Papatya, rezene, nane, ada ve kekik çayları sakinleştirici özellikleri olan bitkilerdir. Limon, portakal ve mandalina gibi narenciyeler c vitamini açısından ve demir emilimine yardımcı olur. Yulaf e vitamini, çinko, b vitamini ve magnezyum içeriği ile adet ağrısını azaltmada etkilidir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap