1. Ana Sayfa
  2. OlsadaYesek Blog

CANKURTARAN EĞİTİMİ


0

Yüzme sporu her ne kadar sevilse de boğulma tehlikesi olan bir spordur. Bu yüzden sporcularımız ya da yüzmeyi öğrenmeye başlayan kişiler dikkatli olmalıdır. Tabi ki de bazı tehlikeli durumlarda insanlar yaşadığı panikten dolayı boğulabilmektedir. İşte tam bu sırada cankurtaranlar devreye girmektedir. Cankurtaranlar birçok insanın hayatına umut olmaktadır ve onları bu zorlu durumlardan kurtarmaktadır. Örneğin boğulma tehlikesi yaşayan bir kişiye kalp masajı ya da suni teneffüs yapmaktadırlar. Genelde plajlarda ve havuzlarda çalışmaktadırlar. Cankurtaranlar bu müdahaleleri göstermek ve insanların hayatlarını kurtarmak için çeşitli eğitimlerden geçmektedir. Tabi bu eğitimi almadan önce başvurmak gerekir ve bu başvurular belli kurallar içermektedir.

Cankurtaran eğitimi almak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Ayrıca en az ilköğretim mezunu olmanız gerekmektedir. Cankurtaran olmak gözüktüğü kadar kolay değildir. Bu yüzden cankurtaran eğitimi alabilmek için tüm bunları yapabileceğine dair fiziksel ya da psikolojik bir sağlık raporuna ihtiyaç duyulmaktadır. Bu maceraya başlamak için 3 seçeneğiniz bulunmaktadır. İlki Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu tarafından yetki verilmiş herhangi bir kurumda kurs alabilirsiniz ve böylece cankurtaran olmak için hikayeniz başlamış olur. İkinci olarak cankurtaran eğitimi ile ilgili ya da yüzme ile ilgili bir üniversite bölümünden mezun olabilirsiniz bu işinizi oldukça kolaylaştırmaktadır. Üçüncüsü ise ülkemizde çokça spor kulübü bulunmaktadır. Bu spor kulüpleri sizler için çeşitli programlar hazırlamaktadır. Hazırlanan programlara uyarak belgenizi verebilirsiniz. Cankurtaran eğitmeni olduktan sonra seviyenizi belirlemeniz gerekmektedir. 3 farklı unvan bulunmaktadır.

Bunlardan birincisi bronz cankurtaran ya da bronz eğitmen olabilmektesiniz. Bu durumda ilk yardım uygulamalarını Federasyonun programlarına uygun şekilde yapmalısınız. Ve genelde havuzlarda güvenliği sağlamak için hizmet vermekte olacaksınız.

İkinci olarak gümüş cankurtaran ya da gümüş eğitmen olabilmektesiniz. Bu durumda havuzlarda, deniz, göl veya doğal ve yapay iç suların kıyılarında güvenliği sağlamak için hizmet vermekte olacaksınız. Yapacağınız müdahaleler Federasyon eğitim standartları ve programlarına uymak zorundadır ve su üstü arama kurtarma çalışmalarına da katılıyor olacaksınız.

Üçüncü olarak altın cankurtaran ya da altın eğitmen olabilmektesiniz. Bu durumda genelde açık denizlerde, göl kıyılarında ve havuzlarda güvenliği sağlamak için hizmet vermekte olacaksınız. Altın unvanını kazanmak için Federasyonun CMAS üç yıldız dalıcı belgesini almak zorunda olmaktasınız.

Yazar Hakkında

Yorum Yap