1. Ana Sayfa
  2. OlsadaYesek Blog

Diyette Sıcak Çikolata İçilir Mi?

Diyette Sıcak Çikolata İçilir Mi?
0

Diyette Sıcak Çikolata İçilir Mi?

Sıcak çikolata, soğuk kış aylarının en sevilen sıcak içeceklerindendir. Peki ya diyette sıcak çikolata içilir mi? Sorusunu da beraberinde akıllara getirmektedir. Sıcak çikolata tüketildiğinde, serotonin miktarını arttırdığı için kişiyi mutlu eder. Ancak çikolatanın içinde bulunan kakao, şeker ve süt miktarları göz önünde bulundurulduğunda kalori hesabı yapılması kaçınılmaz oluyor! Buna göre bir bardak sıcak çikolata kalorisi yaklaşık olarak 300 birime denk düşmektedir. O halde ölçüyü dikkate alarak ve kontrol ederek tüketilmeli ancak su tüketimini de ihmal etmemelisiniz. Su, sağlık ve dengeli bir vücudun olmazsa olmazlarındandır. Yeterli miktardaki su tüketimi vücutta toksik maddelerin atılmasını, tüketilen besinlerin sindirilmesine ve zinde kalmasını sağlamaktadır. Günlük su miktarı tüketimi az ise o zaman yalancı açlık adı altında, karbonhidrat ve yağ tüketimi artışı meydana gelir.  

Gün içinde gıdalar ile birlikte, içilen sıcak çikolata da dengeli bir biçimde tüketilmelidir. Her bir besin maddesinin fazla tüketimi kalori alımının temel nedenidir. Bu nedenle bilinçli bir biçimde sıcak çikolata tüketimi, kişiye bağlı olarak kilo aldırır diyebiliriz. Sıcak çikolata tüketilirken içindeki madde, vücuda haz verdiği için daha çok tüketim isteği uyandıracaktır. Ancak farkında olarak içilen sıcak çikolatalar kalori kontrolü ile doyum noktasında ölçülü olmanız gerekir. Bilgisayar veya televizyon gibi dış uyarıcı aletlerin etkisinde kalmadan içmelisiniz. Şayet günlük tüketimi aştı iseniz, spor yaparak aldığınız kaloriyi dengeleyebilirsiniz.

Sıcak Çikolata Kilo Aldırır Mı?

Sıcak çikolatadan alınan kalori miktarını azaltmak için başka bir yol izleyebilirsiniz. Evde sıcak çikolata yapımı ile kakao miktarını tercihinize göre ilave edebilirsiniz. Dilerseniz şekersiz olarak yapabilir, bu sayede günlük tüketim sayısını artırabilirsiniz. Çünkü kakao miktarı, diyet yapanlar için çok önemlidir. Sıcak çikolata içme isteği diyette iken sizlere engel olmaz. Diyetiniz süresi boyunca evde yaptığınız sıcak çikolatalarınızı gönül rahatlığı ile içebilirsiniz.

Kış aylarınızın vazgeçilmezleri arasında sıcak çikolatanın yağ yakımını hızlandırdığını da biliyor muydunuz? Kakaodaki antioksidanlar, vücuttaki stres hormonu kortisolü düşürmektedir. Bu sayede yağ yakımını hızlanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre sıcak çikolata doğru tüketildiğinde kilo vermenize yardımcı olur. Özellikle sıcak sütle hazırlandığında serotonin üretimi artar. Ve kişiyi daha da mutlu eder. Diyette sıcak çikolata içilir mi? Sorusuna karşılık olarak yemeklerden önce kullanıldığında ve doğru tüketimi yapıldığında kilo vermede çok yardımcı olmaktadır. Bu nedenle sıcak çikolatanın günlük olarak tüketim miktarının saptanması ve buna bağlı olarakta içeriğindeki kakao, şeker oranlarına dikkat edilmelidir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap