1. Ana Sayfa
  2. OlsadaYesek Blog

Domates Salçası Nasıl Yapılır?

Domates Salçası Nasıl Yapılır?
0

Öncelikle güzel bir şekilde yıkadığımız domatesleri dörde böldükten sonra geniş bir kovaya ya da leğene dolduralım. Daha sonra domateslerin üzerine göz kararı ile salamura tuz serpelim. Yaklaşık 5 kg. domates için bir avuç tuz olacak şekilde ayarlayınız. Tuzumuzu da attıktan sonra kovanın kapağını kapatıp dinlenmeye bırakalım.


Dinlenme süresi odanın sıcaklığına göre değişmektedir. Normal bir oda sıcaklığında bir buçuk ya da iki günlük bekleme süresi yeterli olmaktadır. Bu sürenin sonunda domatesler yumuşayacak ve suyunu bırakacaktır. Suyu bir işe yaramayacağı için süzerek dökelim. Sonra bir blender yardımıyla yumuşayan domatesleri güzelce parçalayıp ezelim. Sonra bir kevgir yardımı ile elimizle bir kez daha ezelim. Ezdikten sonra imkanınız ölçüsünde ince bir kevgirden tekrar geçirmeniz daha iyi sonuç verecektir. Sonra büyük bir tencereye alıp ocağa koyalım. Kaynadıktan sonra sıçramaması için altını kısalım ve tahta kaşıkla dibine tutmaması için ara ara karıştıralım.


Koyulaşana kadar bu şekilde karıştırmaya devam edelim. Salça kıvamına geldikten sonra kavanozlara bölelim. Sıcak haliyle kavanoza koyup kapağını kapattığınızda konserve olacak ve uzun süre muhafaza edebileceksiniz. Afiyet olsun.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap