1. Ana Sayfa
  2. OlsadaYesek Blog

Dünyanın en değerli 10 spor kulübü


0

Spor, insan sağlığı açısından gündelik hayatta oldukça önemli yer tutmasının yanı sıra dünya genelinde oldukça büyük bir endüstriyi de oluşturuyor. Bugün, dünya genelinde milyonlarca, yüz milyonlarca insan futboldan basketbola kadar birçok spor dalının aktif izleyicisi konumunda bulunuyor.
Peki, binlerce kişinin stadyumları, salonları doldurmasını sağlayan; milyonlarca insanı televizyonlarının başına geçmesine sebep bu devasa spor endüstrisindeki en zengin kulüpler hangileri? İşte Forbes’a göre 2020 yılı itibarıyla dünyanın en değerli 10 spor kulübü:


Dünyanın en değerli 10 spor kulübü

1.Manchester United – Futbol
Değer: 3,81 milyar dolar
Listede yer alan üç Kıta Avrupası takımından bir tanesi de İngilizlerin Kırmızı Şeytanlar lakaplı futbol kulübü Manchester United. ManU, Glazer Ailesi tarafından 2005 yılında 1,4 milyar dolar gibi bir fiyata satın alınmıştı.

2.New York Giants – Amerikan Futbolu
Değer: 3,9 milyar dolar
ABD Ulusal Futbol Ligi’nde (NFL) yer alan New York Giants’ın sahipleri John Mara ve Steven Tisch’tir. Kulüp; 1986, 1990, 2007 ve 2011 yılları olmak üzere toplamda 4 kez Super Bowl şampiyonluğuna uzanmayı başarmıştır.

3.Barcelona – Futbol
Değer: 4,02 milyar dolar
Listedeki 2. Avrupa takımı, İspanya La Liga’da mücadele eden Barcelona. Borda lacivert renklere sahip olan futbol kulübü, 1899 yılında kuruldu. La Liga’da toplam 26 şampiyonluğu bulunan Katalanlar, ayrıca Avrupa’nın kulüpler bazında en büyük kupası olan Şampiyonlar Ligi’ni 5 kez, UEFA Kupa Galipleri Kupası’nı 4 kez müzesine götürmeyi başardı.

4.New England Patriots – Amerikan Futbolu
Değer: 4,1 milyar dolar
1994 yılında ABD’li iş insanı Robert Kraft tarafından 172 milyon dolara satın alınan kulüp, 1959 yılında kurulmuştu. Kurulduğunda ismi Boston Patriots olan ve 1971 yılında bugünkü ismini alan kulüp toplamda 6 kez Super Bowl şampiyonu olmayı başardı.

5.Real Madrid – Futbol
Değer: 4,24 milyar dolar
Listedeki üçüncü Avrupa, ikinci İspanyol takımı olan Real Madrid, birçok futbolsever tarafından dünyanın en büyük futbol kulübü olarak kabul ediliyor. 1902 yılında kurulan eflatun beyazlı kulübün müzesinde bulunan 13 Şampiyonlar Ligi kupası da aslında ne kadar büyük bir kulüp olduğunu gösteriyor.

6.Golden State Warriors – Basketbol
Değer: 4,3 milyar dolar
ABD’nin profesyonel basketbol lig organizasyonu olan NBA’da boy gösteren Golden State Warriors, Joe Lacop ve Peter Guber tarafından 2010 yılında 450 milyon dolara satın alınmıştı. Daha önce Philadelphia Warriors ve San Francisco Warriors isimlerini kullanan kulüp, 1971 yılından bu yana da Golden State Warriors ismini kullanıyor.

7.Los Angeles Lakers – Basketbol
Değer: 4,4 milyar
Jerry Buss ailesi ve Philip Anschutz’un sahibi olan Los Angeles Laker da tıpkı Golden State Warriors gibi NBA’de boy gösteren takımlardan bir tanesi. Boston Celtics ile olan rekabetiyle de bilinen Los Angeles Laker, NBA’in de başarılı kulüplerinden bir tanesidir.

8.New York Knicks – Basketbol
Değer: 4,6 milyar dolar
Listedeki bir diğer NBA takımı olan New York Knicks, Madison Square Garden şirketi tarafından 1997 yılında 300 milyon dolar karşılığında alınmıştı. Manhattan merkezli New York Knicks, NBA doğu konferansında mücadele eden kulüpler arasında yer alıyor.

9.New York Yankees – Beyzbol
Değer: 5 milyar dolar
Listedeki tek beyzbol kulübü olan New York Yankees, zirvenin ortağı konumunda bulunuyor. Steinbrenner Ailesi’nin sahibi olduğu kulüp, 1973 yılında 8,8 milyon dolara satın alınmıştı. 1901 yılında kurulan kulüp, ABD Ulusal Beyzbol Ligi’nin de en başarılı takımları arasında yer alıyor.

10.Dallas Cowboys – Amerikan Futbolu
Değer: 5,5 milyar dolar
1989 yılında Jerry Jones tarafından 150 milyon dolara satın alınan Dallas Cowboys, ABD Ulusal Futbol Ligi’nde mücadele eden takımlar arasında bulunuyor. 1960 yılında kurulan kulübün toplamda 5 Super Bowl şampiyonluğu yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap