1. Ana Sayfa
  2. OlsadaYesek Blog

En iyi Sıkılaştırıcı 6 Egzersiz Hareketi

En iyi Sıkılaştırıcı 6 Egzersiz Hareketi
En iyi Sıkılaştırıcı 6 Egzersiz Hareketi
0

En iyi Sıkılaştırıcı 6 Egzersiz Hareketi

Sağlıklı bir yaşam için günlük hayatta spor yapmak gereklidir. Hem sağlığınızı hem fiziksel görünümüzünü hem de ruhsal durumunuzu değiştirmesi yönünden sporun faydası büyüktür. En etkili hızlı bir şekilde sıkılaşmak isteyenlere En iyi sıkılaştırıcı 6 egzersiz hareketi  vardır.  Bu egzersizler spora yeni başlayan ve hemen gözle görünür bir sonuç almak isteyen kişiler için beklentilerini karşılayacak uygun egzersizlerdir. Bu egzersizleri rutin halde getirilmesi sizlere istediğiniz sıkılaşmış vücut formu yakalamanıza olanak sağlayacaktır. Bu egzersizler ; Plank, AIR SQUAT, Lunge, Jump, Push Up ve Reverse Lunge’dir

Sıkılaştırıcı Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Spor egzersizleri arasında vücut sıkılaştırmaya yardımcı olan en etkili Sılaştırıcı 6 egzersiz hareketi bulunmaktadır. Bu hareketlerin yapılış şeklide birbirinden farklı uygulanmaktadır. Egzersiz ve uygulama aşamaları şu şekildedir;

PLANK : Sınav çeker pozisyonunda yere uzanılır. Dirsekler tam 90 dercelik açı konumuna getirilir ve bu pozisyonda sadece kolunuzun ön yüzü ile ayak parmak uçları yere temas etmelidir. Plank çalışmasını 30’ar saniyelik  üç set halinde her set arasında da 30’ar saniye dinlenerek tamamlayabilirsiniz. Bu çalışma  tüm kaslarınızın sıkılaşmasını aktif hale getirecektir.

LUNGE: Bu hareket kalça kaslarının çalıştırarak sıkılaşmasında etkin rol oynamaktadır. Hareketin yapılış şekli; Normal duruş pozisyonu alınmalı , bu aşamada öne doğru çömelerek sağ bacağınızı dizden bükmeli ve geri pozisyona dönülmelidir. Aynı hareket sol bacağa da uygulanmalı bu esnada bacak öne atılırken nefes alınmalı ve bacak geri çekilirken de nefes verilmelidir.

JUMP: Egzersiz, Ayaklarınızı omuz genişliğnde açarak aniden zıplayıp , dizler karın hizasına çekilerek konrollü bir şekilde geri inerek uygulanmaktadır. Bu hareket vücut yağlarınızdan kurtulmanıza ve bacaklarınızın sıkılaşmasına fayda sağlayacaktır.

AIR SQUAT: Anı anda bir çok kasın ve kalçaların etkin bir şekilde çalışması ile bu hareket sporseveler için temel bir egzersiz  haline gelmiştir. Ayakta durur pozisyonda ayaklar omuz genişliğinde açılarak, parmak uçlarını karşı tarafın yönüne doğru yöne konuşlandırılmalıdır. Gövde dik konumda tutulmalı, dizleri büküp çömeşirken kontrollü bir şekilde nefes alınmalı ve kalkarken nefes verilmelidir.

PUSH UP: Bu egzersizde Plank egzersizi yaparken uygulanan pozisyona geçilmelidir. Kollar dizden bükülerek gövdenizi yerle temas ettirmeden aaşağı yukarı ritmik hareketler ile çalıştırılmalıdır. Bu hareket vücudunuzun ısınmasını ve kaslarınızın güçlenmesini fayda sağlayacaktır.

REVERSE LUNGE: Normal duruş pozisyonu alınmalıdır. Sağ bacak 90 derecelik açı ile öne doğru uzatılır ve birkaç saniye esnemesi bekletilir. Daha sonra Sol bacakta aynı pozisyona getirerek uygulanır. Bu egzersiz ön ve arka uyluk kaslarınızı aktif hale getirecektir.

Günlük hayatınızda En iyi sıkılaştırıcı 6 egzersiz hareketi  yaparakta istediğiniz sıkılığa ve vücut yapısına kavuşmanız mümkündür.

İlginizi Çekebilir
Obesity Test 2023

Yazar Hakkında

Yorum Yap