1. Ana Sayfa
  2. Sütlü Tatlılar

Fırın Sütlaç Tarifi

Fırın Sütlaç Tarifi
0

Fırın sütlaç en sevilen tatlılar arasında bulunan bir lezzettir. Özelikle sütlü tatlılar denildiği zaman ilk akla gelen lezzet olmasının yanında oldukça besleyici olması da çocuklar için tercih edilme nedeni olmaktadır. Sütlü tatlıları sevenlerin vazgeçemediği fırın sütlaç nasıl yapılır ve fırın sütlaç yapımının incelikleri nelerdir hakkındaki tüm bilgileri sizler için derledik.


Fırın sütlaç özellikle içerisinde bulunan pirinç ve süt karışımının oranının iyi ayarlanması ve fırında üzerinin hafif kızarmış olması gereken bir tatlıdır.

Fırın Sütlaç İçin Malzemeler

1 litre süt
2 çorba kaşığı pirinç
1 su bardağı toz şeker
4 çorba kaşığı mısır nişastası
1 parça damla sakızı

Fırın Sütlaç Yapılışı

Bir tencere içerisine süt konularak kaynatılır. Kaynama esnasına gelindiğinde üzerine şeker ve damla sakızı ilave edilir. Ayrı bir tencere içerisinde 1 su bardağı sıcak suda pirinçler haşlanır. Kaynamakta olan sütün içerisine haşlanmış pirinçler de ilave edilerek kaynatılır.


Bir kase içerisinde mısır nişastası su eklenerek sıvı hale getirilip kaynamakta olan sütlaç içerisine yavaş yavaş dökülür. Hazırlanan sütlaç kıvamının çok katı olmamasına dikkat edilmelidir. Sütlaç fırın kaselerine dökülerek fırın tepsisine yerleştirilir. Kaselerin yarısını geçecek şekilde tepsinin içine su eklenerek 200 derece önceden ısıtılmış fırına verilir.


Sütlaçların üzeri kızarana kadar fırında pişirilir. Soğutulup üzerine fıstık veya toz fındık eklenerek servis yapılır.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap