1. Ana Sayfa
  2. OlsadaYesek Blog

Futbol Nedir?


0

Geçmişten günümüze kadar, spor birçoğumuzun yakından ilgilendiği dallardan birisi olmuştur. Bunlardan futbol, basketbol, voleybol, güreş, boks vb. gibi spor dalları akla gelen ilk spor dallarındandır. Ama günümüzde en çok ilgi duyulan spor dalı futboldur. Her ne kadar genellikle bayanların pek sevmediği ama erkeklerin daha çok ilgi göstermiş olduğu bu spor dalı çocuğundan yaşlısına kadar ilgiyle izlenen, izlenme ile de kalmayıp oynanan spor dalıdır. Peki, bu futbolu detaylı ele alacak olursak nedir? Nasıl oynanır? Kuralları nelerdir? Futboldaki terimler nelerdir?

Futbol Nedir?

Futbol, 11’er oyuncuyla saha içerisinde, 2 takımdan oluşup oynanan spor dalıdır. Her takımın kadroya aldığı en fazla 18 oyuncusu bulunmaktadır. Futbol için her iki takımdan 11’er tane oyuncu belirleyip geri kalan 7 oyuncu ise de saha kenarında yedek olarak kalır ve saha içerisinde, iki takımın toplamında 22 oyuncu bulunur. Bu maçı yöneten hakem ile birlikte sahada toplam 23 kişi vardır. Futbol da süre, iki devreden oluşur ve 45’er dakika olmak üzere toplam 90 dakikadan oluşmaktadır. Hakem düdüğüne bastığı andan itibaren maç başlamış olur. Bazı maçlar puan maçıdır, bazı maçlar ise eleme usulü olur ve maçlarda 90 dakika sonunda birbiri ile yenişemeyip eşitlik durumunda ise maç uzatmaya gider.90 dakikanın üstüne iki devreden oluşan 15’er dakikalık yarım saatlik uzatma devresine geçilir. 120 dakikanın sonunda taraflar yine de birbiriyle yenişemezse son adım olarak penaltı atışlarına geçilir. Bu adım sonunda ise kesin olarak bir kazanan ortaya çıkacaktır.

Futbolda Geçen Terimler

Penaltı Nedir?

Futbolda ceza sahası diye adlandırılan 40,32 * 16,50 metre boyutunda ki çizgilerden oluşan alan vardır. Eğer rakip oyuncudan birisini ceza sahası içerisinde düşürüldüğünde, topa el ile temas edildiğinde veya ona faul yaptığında hakem kararı ile penaltı atışı kazanılmış olunur. Bu penaltı atışında ceza sahasının içerisinde 18,32 * 5,50 metre boyutundaki noktadan oyuncu kimsenin müdahalesi olmadan kaleye şut çeker.

Serbest vuruş Nedir?

Oyun esnasında yapılmış olan faule hakem serbest vuruş verebilir. Bu vuruş için rakibin en az 9,15 metrenin uzağında durması gerekir. Hakem faulün durumuna göre de oyuncuya sarı kart veya kırmızı kart gösterebilir.

Ofsayt Nedir?

Birçok kişinin bildiği ama bir türlü tanımını yapamadığı ofsayt, atak esnasında hücuma doğru çıkan takımın pas verdiğinde pas attığı kişi ile kale çizgisi arasında o takımdan birisi yok ise hücuma çıkan takım ofsayta düşmüş olur.

Aut Nedir?

Kaleye doğru çekilmiş olan şutların kaleyi tutmayıp dışarı giden her şut için aut kararı verilir.

Taç Nedir?

Saha içerinde dikdörtgen olarak sahayı çevreleyen çizgiler vardır. Top en son hangi takıma çarpıp çıkarsa diğer takım elleriyle kafası üzerinden taç atışı kullanır.

Korner Nedir?

Kendi kalesindeyken top oyuncuya çarpıp auta giderse takım, köşe vuruşu yani korner kazanmış olur

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap