1. Ana Sayfa
  2. OlsadaYesek Blog

Hangi Sporda Oyuncu Değişikliği Hakkı 3 İle Sınırlandırılmıştır?


0

Oyuncu Değişikliği

Oyuncu değişikliği, takım halinde oynanan spor müsabakalarında bazen zorunlu olarak bazen de takımın performansını artırmak için yapılan müdahalelerdir. Oyuncu değişikliği zorunlu değildir, takım isterse hiç oyuncu değiştirmeyebilir. Ancak değişiklik halinde bir takım kurallar ve sınırlandırmalar vardır, bunlar spor müsabakalarına göre değişiklik gösterebilirler. Örneğin; basketbol, hentbol ve voleybol gibi bilinen spor dallarında oyuncu değişikliği sayısında herhangi bir kısıtlama yoktur. Diğer birçok takım sporunda da genellikle böyledir, bir sınırlandırma olsa bile bu sayı 3 ile sınırlandırılmamıştır.

Oyuncu değişiklik hakkı sadece futbolda 3 ile sınırlandırılmıştır. Futbol müsabakalarında oyuncu değişiklik hakkı en fasla 3 oyuncuyla sınırlandırılmıştır. 3’ten fazla oyuncu değişikliği kural hatası kabul edilmektedir. Futbolda her takım sahaya 11 as oyuncuyla çıkarlar, yedek oyuncu sayısı ise en az 3 en fazla 12 ile sınırlandırılmıştır ve bu sayıya FIFA karar vermektedir. Bu nedenle futbolda genellikle 7 yedek oyuncu kabul edilir. Futbolda oyuncu değişikliğini daha iyi anlamak için bir takım kuralları hatırlatmakta yarar vardır.

Futbolda Oyuncu Değişikliği Kuralları

  • Değişiklik yapılmadan önce hakeme haber verilmelidir.
  • Oyuna girecek olan oyuncunun yedek oyuncular listesinde isminin yazılı olması gerekir.
  • Asıl oyuncu oyun alanını terk etmeden yedek oyuncu oyun alanına giremez.
  • Oyunun durduğu bir anda ve orta saha çizgisinin hizasında hakemin onayıyla yedek oyuncu oyna girer.
  • Yedek oyuncuyla yer değiştiren oyuncu oyuna tekrardan giremez.
  • Oyuna girsin girmesin tüm yedek oyuncular hakemin otorite ve karar yetkisine tabidirler. Yeni Kural Özellikle son yıllarda futbola olan ilginin artması futbolun gelişerek bir endüstriye dönüşmesine neden oldu. Bunun en bariz örneği futbolun yayınlanması konusunda yayıncı kuruluşların hızla futbolu etkileri altına almalarıdır. Bu durum neredeyse tüm fikstürleri yayıncı kuruluşların ellerine bırakmıştır. Bir takım neredeyse haftada 2-3 maç yapmak zorunda kalıyor. Spor camiasında buna ciddi bir tepki var ve gittikçe de yükseliyor. Takımlar yoğun maç programında oldukça fazla efor sarf etmekteler. Neredeyse her sene yeni bir futbol turnuvası ortaya çıkıyor. Bütün bunların yanında bir de bu maçlardan bazılarının belirlenen süreden daha uzun sürmeleri eklenince oyuncular yorgunluk nedeniyle performans düşüklüğü yaşıyorlar. Futbolda maçların oyun süresi 90(45+45) dakikadır ama bazı maçlar uzatmalara gidince, bu süreye 15’er dakikalık 2 devre daha eklenince 120 dakikaya çıkıyor. FIFA bu durumları göz önüne alarak 2018’de yeni bir karar aldı. 120 dakikaya uzayan maçlarda takımlara 1’er oyuncu daha değiştirme hakkı tanıdı. Bu değişiklikle birlikte bu tür uzatmalara giden maçlarda takımlar 4 oyuncu değiştirebilirler. Türkiye’de de bu kural Türkiye Futbol Federasyonunun kararıyla uygulamaya kondu. Bu kuralla oyuncu değişiklik hakkı dörde çıkmış olsa da yine de futbolda oyuncu değişiklik hakkı 3 ile sınırlandırılmıştır.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap