1. Ana Sayfa
  2. OlsadaYesek Blog

Hentbolda Nasıl Adam Geçilir?


0

Hentbol

Futbol ve basketbolun karışımı olacak şekilde kuralları olan bir spordur. Bu spor 7 metre atışı ile futboldaki penaltı, topla en fazla 3 adım atma hakkı ile basketbolda steps kuralına benzer.

Topsuz Yapılan Aldatmaca

Diğer kale ve pota içeren sporlarda olduğu gibi hentbolda da takımca yapılan hücumda gerek toplu gerek topsuz olarak rakibi aldatma vardır. Topsuz iken rakibi şaşırtarak aniden farklı yere doğru koşarak boşa çıkma sonucunda alınan pas ile gol yapılır. Veya topla hücuma kalkan takım arkadaşına boş alan açmak için topsuz aldatma koşuları yapılır. Bu spor dalı takım oyunu olduğu için birçok alternatif topsuz aldatmaca yapılabilir.

Topla Yapılan Aldatmaca

Topla yapılan hücum esnasında rakipten kurtulmak amaçlı yapılan hareketler bütünü. Bu aldatmaca hareketler sonucunda pas atar gibi yapıp rakibi şaşırtarak onu geçmek mümkündür. Pas atar gibi
yapılan aldatmaca devamında aniden yön değiştirerek rakibi geçmek mümkün olduğu gibi şut atar gibi hamle yaptıktan sonra rakibi aldatıp geçtikten sonra şut veya pas hamlesi yapılır.

Hentbolda adam geçme için birçok şekilde aldatma yapılır

Birçok adam geçme varyasyonu olan bu spor çeşitli aldatmalı hareketler içerir

  • Pas atar gibi yaparak rakibin o yöne hamlesi sonuncunda yanından top sürerek geçme,
  • Top sürerken ani şekilde yön değiştirerek adam geçme. Bunun için adımlar ile aldatmaca yapılır. Kayma adım, adım atar gibi yapıp aniden durma veya yön değiştirme, Sekme adımı aniden bozup rakibin dengesini bozarak rakip geçilir.
  • Farklı yöne bakarak sanki takım arkadaşını yönlendirip pas atacakmış gibi rakibin dikkatini oraya çekip dengesini bozarak geçme.
  • Bütün aldatmaca içinde ayak oyunları vardır. Ani yön değiştirme anlık durma gibi. Birinci adımda yalancı hamleler yaparak rakibin bu yalancı hamlelere tepki vermesi sonucunda boşluğundan yaralanıp geçme. Buraya kadar olan rakip aldatma ve geçme hep birebir olanlar idi. Bunun ikiye bir olarak perdeleme sonucunda topla oynayan oyuncuyu savunan oyuncu önüne gelen topsuz oyuncu rakibi keserek top süren takım arkadaşının rakibini geçmesini sağlar. Rakibi başka yöne yönlendirme, başka yöne pas atıyor gibi yapmak, kaleye şut atıyor gibi yapmak ve bu yalancı hamleler sonunda rakibin tersine gitme sonucunda rahatlıkla rakip geçilir. Kaleye şut atacak gibi yaparak rakibin blok yapması ile boş yanından top sürülerek geçilmesi mümkündür. Ani stop hareketi ile duracakmış algısı yaratılıp savunma yapan rakip oyuncu buna inanıp durduğu anda çevik bir şekilde yanından topla geçilmesi de başka bir taktiktir. Bu adam geçme yöntemlerini uygular iken öncelik her zaman rakibi bu yalancı hamleye inandırmaktır. Rakibi inandırma sonucunda asıl hamle ile rakip geçilir. Vücut uzuv hareketleri, bakışlar ve benzeri şekilde rakibi başka tarafa yönlendirirken öncelikle buna inanmak gerekiyor ki hareket en doğal şekilde rakibe aktarılarak ve inandırıcılık dozu yüksek olmalıdır. Hentbolun temeli olan adam geçme konusunda dünyada hala geliştirilmiş ve geliştirilmekte olan birçok hareket mevcuttur.

Yazar Hakkında

Yorum Yap