1. Ana Sayfa
  2. OlsadaYesek Blog

KIRMIZI ŞARABIN YANINDA: EN ETKİLEYİCİ PEYNİR TABAĞI

KIRMIZI ŞARABIN YANINDA: EN ETKİLEYİCİ PEYNİR TABAĞI
0

Peynir tabakları hem estetikliği hem de meze olmaya uygun tatları ile romantik şarap sofralarının vazgeçilmezi. Bu ayrılmaz ikilinin birbirlerine bu kadar yakışmasının sebebi muhtemelen ikisinin de fermantasyon işleminden geçmesi. Fermente lezzetlerin en güzel notalarından şarap ve peyniri eşleştirmek ise biraz gurme bir ağız tadı gerektiriyor. Hangi kırmızı şarabın yanına hangi peynirin gideceğini tam kestiremiyorsanız okumaya devam edin.

Keskin Bir Tat ya da Yumuşak Bir Krem Peynir?

  Bir şarap tabağı hazırlamak için öncelikle bilmeniz gereken şey hangi şaraba nasıl bir tadın iyi gideceğidir. Böylece uzun peynir listenizi yarıya indirebilirsiniz. Kırmızı şaraplar için daima keskin tatlara sahip katı, kaşar kıvamındaki peynirler tercih edilir. Beyaz şarap için uygun olan peynirleri ise hem tat hem de kıvam olarak yumuşak olanlardır. Romantik bir kırmızı şarap sofrası için ihtiyacınız olan peynirler de dolayısıyla hem koku hem de tat olarak keskin notalara sahip olanlardır. Sizler için hem şarapla hem de birbirleri ile yakışan peynirleri derledik. Listedeki peynirlerin hepsi ile karışık bir peynir tabağı hazırlayabilir ya da aralarından beğeneceğinizi düşündüğünüz peynirleri kendi aralarında eşleştirebilirsiniz. 
     Kırmızı şarabın yanına hazırlayacağınız peynir tabağındaki lezzetler alıştığımız peynirlerden biraz daha ağır olacaktır. Bu sebeple tek bir peynir kullanmak yerine farklı peynirlerin birlikte kullanılması daha doğru bir tercihtir. Böylece hem farklı lezzetler tatmış hem de yediğiniz peynirin tadından bunalmamış olacaksınız. Her kırmızı şarapla her keskin tada sahip peynir de birbirine yakışmadığından sizlere şaraplara göre sıralanmış bir peynir haritası hazırladık. Kendi şarabınızı listede bulduğunuzda doğru peyniri de hemen yanında göreceksiniz.

PİNOT NOİR
Pinot noir kırmızı şaraba en çok yakışan üzüm çeşitlerinden bir tanesidir. Yetiştirilmesi ve şaraba dönüştürülmesi zorlu bir süreçtir. Elinizde güzel bir pinot noir şarabı varsa onu kesinlikle beyaz peynirle denemelisiniz. Beyaz peynirin tüm çeşitleri pinot noir şarabıyla güzel gider. Alıştığınız beyaz peynirden biraz uzaklaşmak isterseniz farklı yörelerde farklı yöresel tınılarla hazırlanan beyaz peynirleri de peynir tabağınıza ekleyebilirsiniz.

CHİANTİ
Fiyasko adı verilen özel hasır kılıfları ve kendine özgü bodur şişeleriyle chianti şarapları oldukça eski tarihe sahip sıradan bir Toskana sofra şarabıdır. Chianti şarabına en yakışan peynir parmesan peyniridir. Parmesan peynirini farklı peynir türleri ile de eşleştirebilirsiniz ancak parmesanı bol tutmanızı tavsiye ederiz. Güzel bir Chianti şarabının yanında parmesan yemek gibisi yoktur.

ŞİRAZ
Koyu kabuklu Şiraz üzümü dünyanın farklı bölgelerinde yetiştirilmekte olan klasik bir şarap üzümüdür. Şiraz şarabı ülkemizde de sıkça tüketilir. Yapımında diğer şaraplardaki gibi üzümün sadece suyu değil direk olarak kendisi kullanılır. Şiraz şarabına yakışan peynir tatları ise çedar, eski kaşar, parmesan ve goudadır. Saydığımız tüm bu penirler Şiraz şarabı ile denenmesi gereken tatlardandır. Dolu dolu bir peynir tabağı istiyorsanız Şiraz şarabı tercih etmeniz uygun olacaktır.

SANGİOVESE
Sangiovese yüksek asitlik içeren ünlü bir İtalyan şarabı. Diğer kırmızı şarapların aksine tadı daha keskin ve yoğun bir notaya sahip. Bu sebeple sangiovese şarabına yakışan peynirler yumuşak peynirlerdir. Kırmızı şaraplar arasındaki tek istisna sangiovesedir. Krem peynirle ayrılmaz bir ikili olan bu şarap süzme peynirle de denenebilir.

ZİNFANDEL /PRİMİTİVO
Zinfandel ya da diğer adıyla primitivo şarap yapımında en sık kullanılan üzüm çeşitlerinden bir tanesidir. İçerisindeki yüksek şeker oranı sebebiyle genellikle alkol oranı yüksek şarapların yapımında tercih edilir. Zinfandel şarabına en çok yakışan peynir alıştığımız tadıyla küflü peynirdir. Küflü peyniri bir de zinfandel şarabıyla deneyin pişman olmayacaksınız.

CABERNET FRANC
Ünü bütün dünyayı sarmış cabernet franc şarap denince il akla gelen üzümlerden biri. Menekşe, kuş üzümü gibi farklı aromalara sahip şaraplar genellikle cabernet franc üzümüyle yapılır. Bu üzümle hazırlanan şaraplara çedar peyniri, eski kaşar, fontina, keçi peyniri, çedar ve mavi peynir oldukça yakışır. Cabernet franc şarabı ile hem kaşar hem de keskin peynir tatlarını tercih edebilirsiniz.

CABERNET SAUVİGNON
Listemizin son şarabı cabernot sauvignon üzümüyle hazırlananlar. Bu şaraba da tıpkı cabernet franc gibi birçok farklı peynir tadı yakışıyor. Gurmelerin en sevdikleri ise, eski kaşar, mavi peynir, otlu peynir ve parmesan. Elinizde güçlü tatlara sahip peynirler varsa onları da peynir tabağınıza eklemekten çekinmeyin. Cabernet Sauvignon şarabına yakışmayan peynir bulmak oldukça zor.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap