1. Ana Sayfa
  2. Diğer Tarifler

Kızılcık Şerbeti Nasıl Yapılır?

Kızılcık Şerbeti Nasıl Yapılır?
0

Sonbahar aylarında olgunlaşan kızılcık meyvesi tadı ekşi olmasına rağmen iyice olgunlaştığında kendine has bir aroması ve lezzeti bulunan bir meyvedir.


Kızılcıknadolu da birçok yörede yapılan ve lezzetinin yanında rengi ile de atasözleri ve deyimlerde şerbeti A“kan kusmak kızılcık şerbeti içmek” şeklinde kullanılan bir şerbettir.


Kızılcık Ağacının dikenli dalları arasında ince yapraklarının altında sıralı şekilde bulunan kızılcık eski dönemlerde doğal olarak kendiliğinden yetiştiği için sağlığa faydaları oldukça fazladır. Kalp damar sağlığı en bilinen faydaları arasında bulunmaktadır. Kızılcık şerbeti için kızılcıkların olgunlaşması ve çiğ olarak yapılması daha sağlıklı olmasının yanında kaynatılarak da yapılabilmektedir.


Kızılcık şerbeti yapılışı; bir su bardağı olgunlaşmış (rengi mora çalmış bir renk olması gerekir) yıkanarak süzgeçten geçirilir. Çekirdekleri alındıktan sonra içerisine 2 su bardağı su eklenerek karıştırılır. Tatlandırmak için içerisine 1 su bardağı şeker eklenir. İyice karıştırıldıktan sonra hemen servis edilir. Kızılcık şerbeti için kızılcıkların dondurucuda saklanarak çıkarıldıktan sonra çırpıcıdan geçirilmesi ile çekirdeklerinden ayrılıp istenildiği zaman şerbetini yapmak da mümkündür.

Yazar Hakkında

Yorum Yap