1. Ana Sayfa
 2. OlsadaYesek Blog

Revizyon Burun Ameliyatı Riskli Mi?

Revizyon Burun Ameliyatı Riskli Mi?
0

Revizyon Burun Ameliyatı Riskli Mi?

Burun ameliyatı olup, hayal ettiği buruna kavuşamayanların tercihi olan revizyon burun ameliyatı riskli mi? sorusu operasyonu düşünenler için merak edilen bir sorudur. Bilinmesi gereken bir durum vardır ki; bu tipte estetik burun operasyonlarında %7-10 oranında tam hayal edilen sonuç elde edilmeyebilir. Bu durumda ikinci bir revizyon burun ameliyatı gereksinimi ortaya çıkmaktadır. Sadece görsel olarak değil de, fonksiyonel anlamda da sorunlar olması bu revizyon operasyona neden olmaktadır. Ancak ilk operasyonun üstünden 1 sene geçmesi en sağlıklı zamanlamadır. İlk operasyonlarda hata riskinin en fazla olduğu operasyon türü olmasından dolayı, revizyon burun ameliyatı gerekliliği sık karşılaşılan bir durumdur. Ancak bunda sadece nefes alma ve benzeri sıkıntılar değil de kişinin yeni burnuna ısınmaması veya cidden yeni burnun yeterli düzgünlükte olmaması da etkendir. Bu tip operasyonları yaparken alanında uzman bir doktor ile çalışmak, doğru zamanı belirlemek ve karar vermek oldukça önemlidir.

Revizyon Burun Ameliyatı Hangi Durumlarda Gerekir?

Herkese yapılamayan revizyon estetik ameliyatı için gereken şartlar şu şekilde özetlenebilir;

 • Yeterli havayı, burun valfinin kapalı olmasından dolayı almanın zorlaşması.
 • İlk operasyonda burun kemerinin yeterli şekilde alınmamasından dolayı oluşan estetik sıkıntıların olması.
 • İlk operasyonda burun ucu düşüklüğü durumunun tam düzeltilmemiş olması.
 • Burun ucunun fazla kalkık kalması ve karşıdan burun deliklerinin görünür olması.
 • Burun ve yüz ebatları arası orantı sorunu olması.

Revizyon Burun Estetiği Kimlere Yapılabilir?

Revizyon burun ameliyatı her isteyene yapılabilecek bir operasyon değildir. Revizyon burun estetiği kimlere yapılabilir diye düşünüldüğünde; öncelikle geçmişte burun operasyonu yaptırmış ancak hatalı bir uygulama ya da estetik açıdan bir sorunu olan kişilerin yaptırabilirler. Hastaların birçoğu burunlarının yüzlerine uymadığı yönünde ve alışamadıkları için şikayetlerde bulunur. Aslında konu ameliyat iyi bile geçse, iyileşme sürecindeki bazı durumlardan etkilenir. Büyük oranda kıkırdak yapıda olan burnun beslenebileceği bir kan akışı iyileşme sürecinde yoktur bu da burun travması veya enfeksiyon gibi durumlara yol açar.

Revizyon Burun Ameliyatı Ne Şekilde Yapılır?

Revizyon burun ameliyatı için duruma göre genel ya da lokal anestezi yapılır. Revizyon burun ameliyatı süresi minör düzeltmeler için 30-45 dakika, majör düzeltmeler için ise 3-6 saat aralığında sürer. Bu süreyi de deformitelerin yani sorunlu bölgelerin fazla ve de işlem zorluğu kriterleri belirler.

Revizyon Burun Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Revizyon burun ameliyatı öncesi, ameliyat anı ve sonrası iyileşme süreci, ayrı ayrı değerlendirilmelidir. Özellikle de sonrası iyileşme dönemi operasyonun içeriğine göre değişmektedir. Revizyon burun ameliyatı hakkında bilinmesi gerekenler şu şekildedir;

 • Küçük operasyonlarda ağrı, morarma gibi durumlar oluşmaz ve iyileşme süreci kısa sürer. Çok hafif ağrılar olabilir ağrı kesici ile hızlı bir şekilde yok edilir. Hasta normal hayatına çok hızlı bir şekilde dönebilir.
 • Genel anestezi ile yapılan büyük revizyon burun operasyonları sonrası buruna takılan atel yaklaşık bir hafta sonra çıkarılabilir. Aynı şekilde dikişlerde yine bir hafta sonra çıkarılabilir.
 • Burunda oluşabilecek morluklar ise yaklaşık 10 gün sonra düzelir.
 • İlk ameliyatın içerik yapısına bağlı olarak, oluşabilecek şişlikler 6-12 ay aralığında tam anlamıyla ortadan kalkar.
 • Yine ilk operasyonun içerik yapısına bağlı olarak, derinin toparlanma durumu, lenf akımı durumu ve kanlanma oluşumu revizyon burun operasyonunda biraz daha zor iyileşir.
 • Kıkırdak uyum problemi ve cilt üstünde renk anlamında değişimler ve benzeri sorunlar oluşma ihtimali de göz önüne alınmalı ve revizyon burun ameliyatı riskli mi? sorusunun cevabı verilip, operasyona öyle karar verilmelidir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap