1. Ana Sayfa
  2. OlsadaYesek Blog

Sarı Kantaron Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Kantaron Yağı Evde Nasıl Yapılır?

Sarı Kantaron Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Kantaron Yağı Evde Nasıl Yapılır?
0

Son yıllarda özellikle yağının da çok kullanıldığı bir bitki olan sarı kantaron bitkisi kırsal alanlarda özellikle ormanlarda ve doğal otların bulunduğu yerlerde kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Üzerinde sarı çiçekleri olduğu ve koparmak oldukça güç olduğu için sarı kantaron adı almıştır. Sarı kantaron bitkisinin faydaları ve nasıl kullanılması gerektiği hakkındaki tüm bilgileri sizler için derledik.


Şifalı bitkiler kullanıldığında fayda vermesinin yanında doğru kullanılmadığında ise zararı olan doğal malzemeler olarak bilinmektedir. Kantaron bitkisinin de ne şekilde doğru kullanılacağını bilmek gerekmektedir.
Sarı Kantaron Bitkisi Faydaları Nelerdir?

Sarı kantaron bitkisi ile beraber yağının da faydaları olduğu bilinmektedir. Sarı kantaron bitkisini kurutarak veya yağını çıkarak kullanmak eski dönemlerden beri yapılan bir uygulamadır. Sarı kantaron bitkisinin faydalarını şöyle sıralamak mümkündür.


Sarı kantaron bitkisinin en çok ilgi gören faydaları arasında kansere karşı etkisi olmaktadır. Kanserli hücrelerin büyüyüp çoğalmasını önlediği bilinmektedir.


Sarı kantaron ile elde edilen kantaron yağı özellikle kas ağrıları başta olmak üzere eklem ağrılarında sürülerek faydalanılan bir yağdır. Bacak ağrılarında ve diz ağrılarında ağrı kesmenin yanı sıra ağrıyı dindirici etkisi bulunmaktadır.


Sarı kantaron bitkisi kaynatılarak saç köklerine ve saçın tamamına sürüldüğünde renk açma özelliğinin yanı sıra saçın daha gür ve sağlıklı olmasına da yardımcı olmaktadır.


Bitkinin yeşil çiçekli yapraklarından veya kurutulmuş halinden yapılan çay ise kişiyi rahatlatıcı ve kas gevşetici özellikte fayda sağlamaktadır.


Sarı kantaron yağının cilt üzerinde özellikle yüzde renk eşitleyici etkisi bulunmaktadır. Kurumuş cilt olmak üzere ellerde ve ayaklarda bakım amaçlı da kullanılmaktadır.


Kantaron kaynatılarak elde edilen suyu saç için kullanılan kına içerisinde kullanılarak renk sabitleme ve renk elde etmek için kullanılmaktadır.


Hamilelerde kullanımı doktor tavsiyesine göre yapılmaktadır. Yaşlılığa bağlı diz ve diğer eklemlerde kantaron yağının kullanılması özellikle önerilmektedir.

Kantaron Yağı Evde Nasıl Yapılır?

Sarı kantaron çiçekleri ile beraber kullanılarak yapılan kantaron yağı yapımı oldukça kolay bir yağdır. Yağı yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında içerisinde kullanılacak malzemenin doğal ortamlardan toplanmış olması ve kullanılacak zeytin yağının saf olmasıdır. Bununla birlikte kantaron yağı yapımında metal malzeme kullanmamak gerekmektedir.
Bir cam kavanoz içerisine kantaron çiçekleri ile beraber sıyrılarak alınır. İsteğe bağlı olarak sadece çiçeklerini de kullanmak mümkündür. Daha sonra üzerine saf zeytinyağı eklenerek bir müddet güneşte bekletilir. Rengi koyu olmaya başladığında özellikle bir aydan daha fazla sürede kantaron yağının oluşumu gerçekleşmektedir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap