1. Ana Sayfa
  2. Ana Yemek Tarifleri

Şemşemok Yemeği Nasıl Yapılır ?

Şemşemok Yemeği Nasıl Yapılır ?
0

Mutfak Kültürü yeme, içme, barınma, saklama gibi kavramlardan oluşan beslenmeyi sağlayan bir kavram olarak bilinmektedir. Türkiye’nin konumu gereği gerek geçmiş zamanlarda birçok uygarlıklarla karşılaşmış olması gerekse yaşam tarzının bir süre konargöçer olmasından dolayı tarih boyunca birçok kültür, gelenek görenek Türk toplumunda yer edinmiştir.

Göç ettikleri yerlere eski beslenme alışkanlıklarını götüren Türkler gittikleri yerlerde de yeni beslenme alışkanlıkları edinmiştir. Bu çeşitlilikten dolayı eski ve yeni bilgileri, alışkanlıkları harmanlayıp çeşitlilik elde etmişlerdir. Bunlardan en önemlisi de Türk Mutfağıdır. Türk toplumunun her iline ait yöresel olarak lezzetleri ve yemek tarifi bulunmaktadır. Dünya genelinde en zengin mutfağa sahip olan Türk Mutfağı yemeklerinin lezzetleri ile birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Yapılan anketler veya röportajlar sonucu Türkiye’den ayrılan turistlerin yarısından fazlası öncelik olarak damaklarında tadı kalan geniş ve çeşitliliği ile dikkat çeken Türk Mutfağından bahsetmiştir. Yöreden yöreye farklılık gösteren bu mutfağın bölgelere göre de isimleri vardır. Örneğin Güneydoğu Mutfağı, Karadeniz Mutfağı gibi birçok örneği vardır. Türk Mutfağı tek bir çeşitten meydana gelmemiştir. Çorbalar, Sebze Yemekleri, Et Yemekleri, Tatlılar ve bunun gibi sıralanacak birçok çeşit vardır. İşte bunlardan bir tanesi de Batman iline ait olan Şemşemok Yemeği’dir.

Peki, Nedir Şemşemok Yemeği?

Dış görünüşü çiğ böreğe benzese de aslında mantının bir değişik hali olarak önümüze çıkmaktadır. Mantı severlerin biran önce yapıp tadına bakmak isteyecekleri Şemşemok Yemeği Batman iline ait iç harcı mantıdan biraz farklı yöresel bir lezzettir. Peki, nedir bu yemek tarifi, nasıldır?

Şemsek Yemeği Tarifi

Malzemeler
Hamur Malzemeleri;
3-4 su bardağı un
1 adet yumurta
Yarım tatlı kaşığı tuz

İç Harcı Malzemeleri;
Yarım kilo dana kıyma
3-4 adet soğan
Sıvı yağ (göz kararı)
1 yemek kaşığı tereyağı
1 çay bardağı pirinç (ılık suda haşlanmış)
Karabiber
Kırmızı pul biber
Reyhan

1.Adım İç Harcı Hazırlanışı

Ocağa koyduğumuz tavamıza tereyağı ve sıvı yağı koyup üzerine kıymaları ekleyip kavurunuz. Kıymanın topaklanmaması için tahta kaşık yardımı ile karıştırınız. Kıyma biraz kavrulduktan sonra üzerine soğanları ince ince kıyıp tuz ile beraber ekleyip iyice kavurunuz. Kavurma işlemi bittikten sonra ocağın altını kapatıp ılık suda haşlanmış olan pirinçleri ve kırmızıbiber, karabiber ve reyhanı ilave edip iyice karıştırınız. (Baharatlar göz kararıdır.)

  1. Adım Hamurun Hazırlanışı Geniş bir kabın içerisine un su tuzu ekleyerek elinizle yoğurunuz. Kulak memesi kıvamına gelince hamur tahtasının üzerine alıp ayrı ayrı eşit parçalara ayırınız. Daha sonrasında merdane yardımı ile ince ve kalın olmayacak şekilde açın ve evinizde bulunan su bardağının ağzı ile daireler halinde kesiniz. (Büyük olsun derseniz çaydanlık kapağını da deneyebilirsiniz.) Kestiğiniz hamurların içine iç harçtan birer kaşık koyarak kapatınız. Daha sonrasında ocağa derin bir tencere ile su, tuz koyarak kaynatıp içine yaptığınız hamurları atarak 3 dakika kadar pişiriniz. Hamurların birbirine yapışmaması için hepsini aynı anda atmayınız. Pişirdiğiniz şemşemok mantısını ayrı bir tabağa alınız. Dilerseniz üzerine sade tereyağlı sos dilerseniz de yoğurtlu olarak salçalı sos yaparak tüketebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap