1. Ana Sayfa
  2. OlsadaYesek Blog

Sirken Otu Yemeği Nasıl Yapılır

Sirken Otu Yemeği Nasıl Yapılır
0

4 mevsimi birden yaşayan ülkemizin topraklarında daha bilinmedik ne şifalar saklıdır. Kimileri bu şifalara yabani ot gözüyle bakıp koparıp atar kimileri ise merak edip toplar. Aslında sirken otu da yabani bir bitki sayılır. İnsanlar arasında yabani ıspanak olarak da bilinir. Genellikle Ege ve Akdeniz mutfaklarında kullanılır. Ispanaktan bile daha fazla faydası olduğu için içine ıspanak giren her yemek tarifinde kullanılır. Sirken otunun ülkemizde 10 farklı çeşidi vardır. Besin değerleri çok yüksektir. Yaprakları diğer yeşil otlara göre çok daha fazla damarlıdır. İçerdiği vitaminler bakımından her yaştan insanın tüketmesi gerek bir besindir.

Nerede Yetişir?

Sirken otu arsızdır. Yani özel bir ilgi beklemez yol ve tarla kenarlarında sakince büyüyüp şifa dağıtmayı bekler. Aynı zamanda tohumunu saksıya ekerseniz evinize kolayca uyum sağlar ve saksılarda bile kolaylıkla yetişir.

Sirken Otu Faydaları

Eski kabilelerde yeni doğum yapmış annelere sütleri artsın diye sirken otu verirlermiş. Sirken otunun süt arttırmada faydası olduğu söyleniyor. Fakat yine de doktorunuza danışmadan organik de olsa herhangi bir bitki kullanmayınız.

Kalsiyum ve demir açısından ıspanaktan daha zengindir.

A,B ve C vitaminle oldukça fazladır.

Lif oldukça fazladır.

Sindirim sistemini düzenler, bağırsak problemlerini engeller.

Kanı temizler

Kanda oluşan iltihapları yok eder

Romatizman ağrılarda gözle görülür fark sağlamıştır

Yaraların hızla iyileşmesini sağlar

Güneş lekelerini giderir.

Diş ağrılarına iyi gelir. Fakat kesin çözüm değildir.

Sirken Otunun Zararları

Sirken otunun bilinen kayda geçmiş bir zararı bulunmamaktadır. Fakat biz yine de dikkatlice inceleyelim.

Görünüş olarak yabani otlara benzediği için toplarken çok dikkatli olmak gerekir. Güvenilir yerlerden toplamaya dikkat edin. Arasında farklı yabani otlar olmamasına özen göstermek gerekir.

Çok fazla tüketmemeye özen gösterin. Unutmayın ki her şeyin fazlası zararlıdır. Ciddi bir hastalığınız varsa, devamlı kullandığınız bir ilaç varsa ve hamileyseniz doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Sirken Otundan Yapılan Yemekler

Sirken otunun daha önce de yabani ıspanak olduğunu belirtmiştik. Bu yüzden ıspanak ile yapılan her şey evinizdeki malzemelere göre sirken otu ile yapılabilir.

Sirken otlu gözleme

Kavurma

Sirken otlu kol böreği

Yumurtalı sirken otu

Sirken otu salatası

Yoğurtlu sirken

Domates soslu sirken kavurması vb.

Örnekleri çoğaltmak mümkündür.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap