1. Ana Sayfa
  2. OlsadaYesek Blog

SPORDA DİZLİK ÖNEMİ NEDİR NASIL KULLANILIR !!!


0

Sporcuların spor hayatları boyunca sakatlıklardan korunmak için kullandıkları birtakım ekipmanları vardır. Bunlardan bir tanesi de dizlik=diz bandajıdır.
Peki ne işe yarar diz bandajı, neden kullanmak gerekir, kullanmadığımızda ne gibi durumlarla karşılaşırız bunlara gelin hep beraber bakalım.

NEDİR BU DİZLİK?
Öncelikle iki farklı diz ekipmanları birbirleriyle çok karıştırıyor günümüzde. Burada bahsedeceğim dizlik çeşidi çorap formunda olup ayak bileğinizden yukarı çekip antrenmanlarınızda kullanabileceğiniz, antrenman sırasında size sıcaklık ve destek sağlayabilir.


Ama bazı kişilerin karıştırdığı nokta şu dizlik çeşitlerinde Wrap=sargı şeklinde uygulayabildiğiniz dizlik formları da mevcut ama onlar size sadece daha fazla sıkı ve sertlik katar. Çok ağır squat vs. yapmıyorsanız onu kullanmanıza gerektirecek bir durumda yoktur. 🙂


Öncelikle dizlikler hakkında yanlış düşüncelere kapılmayın. Bu yanlış düşünceler öncelikle ; dizlik takarsam squat da ağırlıklarım artar, nasılsa dizim korunuyor be istediğim ağırlığı denmeyebilirim vb.


Kesinlikle böyle düşünmeniz sizin sağlığınız açısından hiç iyi olmaz aksi takdirde çok vahim bir sakatlık yaşayıp spor hayatınız adeta bitme noktasına da gelebilir. Her şeyden önce sağlığınıza ve hareket bilincinize özen gösterin.


KNEE WRAPS = DİZ SARGISI NEDİR?
Genellikle diğer dizlik çeşidine göre daha kalın ve güçlü bir bağlamanızı gerektiren dizlik çeşididir. Bu çeşidi kullanan ileri seviye yarışmacı sporcular ve powerlifter gibi güç sporcuları kullanıyor ama her ama her yarışmada kullanmaları yasal değil diğer çeşidine göre. Çünkü bu ekipmanda hareket için gereken güç için ekstra bir yardım alma şansınız olabiliyor bu yüzden de yeni başlayanlar amatör olarak spor yapanlar kesinlikle hiç kullanmayın ve kullanmayı da düşünmeyin bilinçsizce kendi sağlığınıza zarar verebilirsiniz.


En önemlisi günümüzde oluşan çoğu güç yarışmalarda da kullandırtmamaları da bir örnek teşkil edebilir sizlere ama ne olursa olsun bunu kullanan spor hocaları mevcuttur ama belirli bir tecrübe deneyim sahibi olduktan sonra kullanmak en doğrusu ama ben tavsiye etmem sizlere bu ürünü fazla güç ve zorlama ile diz sağlığınızı kötü yönde etkileyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap