1. Ana Sayfa
  2. OlsadaYesek Blog

Trafik Gürültüsünün Neden Olduğu Rahatsızlıklar


0

Son yıllarda şehirleşme oranındaki artış ile araç kullanımındaki artış nedeniyle trafik sorunu ortaya çıkmaktadır. Trafik sorunu insanların trafikte uzun zaman geçirmek zorunda olmaları yahut trafiğin neden olduğu kazalar ile bitmemektedir.


Yapılan araştırmalar trafik gürültüsüne maruz kalan insanların sağlıklarında da bozulmalar olduğunu ve geri dönüşü olmayan hastalıkların ortaya çıktığını gözlemlemektedir.


Trafik gürültüsüne maruz kalan insanların günün sadece belirli saatlerinde dahi bu gürültü ile yaşamaları olumsuz sonuçlarından etkilenmelerine neden olmaktadır.


Trafik gürültüsünün neden olduğu rahatsızlıklar şunlardır; erken yaşlanma belirtileri, cilt yaşlanması, anksiyete ve panik atak yatkınlığı, nedensiz strese bağlı rahatsızlıklar, erken bunama, alzahimer hastalığı, unutkanlık gibi rahatsızlıklardır.


Yapılan araştırmalarda trafik gürültüsünün uyku sorunlarına neden olmasıyla uyku bozuklukları ve anksiyete görülme sıklığının arttığı belirtilmektedir. Uyku sorunları da cilt üzerinde erken yaşlanma belirtilerinin görülmesine yol açmaktadır.


Trafik gürültüsü içerisinde yaşamak zorunda olan kişilerin erken yaşlarda unutkanlık yaşadıkları ve zamanla yaşlılık hastalıklarının birçoğuna yakalandıkları tespit edilmektedir.


Özellikle son yıllarda kanser oranlarındaki artışta da trafik gürültüsünün etkileri de bulunmaktadır. Uzun süre uyku bozukluğu ve nedensiz stres yaşayan kişilerin bu hastalıklara yakalandığı trafik gürültüsünün de bu rahatsızlıkları tetiklediği görülmektedir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap