1. Ana Sayfa
  2. OlsadaYesek Blog

UZAK DURULMASI GEREKEN İNSAN TİPLERİ


0

1- Kıskanç insanlar
2-Tembel ve üşengeç insanlar
3-Her şeye karışan tipler
4-Dedikodu yapmaktan zevk alanlar
5-Empati kurmayanlar
6- Ukalalar
7-Hep eleştiren
8-Şikayet Edenler
9-Kitap okumayan tipler
10-Kendini idare edemeyenler
11- Hayatla Kavgası olanlar

 İnsan yaratılış itibariyle tek başına yaşamını sürdürmesi olağan bir şey değildir.  Toplumla   beraber yaşamak zorundadır. Bu  yaşayışın   belli kuralları ve bir sistematiği vardır. Her ne kadar dünya modernleşse de, evrensel hukuk normlarına ulaşılsa da insanların tam olarak evrensel değerleri içselleştirdiğini söyleyemeyiz. Bazen bazı sorunları çözmek için kanunlar yeterli olmayabilir veya hukukta bunların karşılığı yoktur. Her sorunda da yasalara başvuramayız. Bundan dolayı huzurlu ve mutlu bir yaşam için bireyler olaylara ve durumlara karşı refleksler ve savunma mekanizmaları geliştirir. 

Canımızı sıkan tipler
Canımızı sıkan, bazen görünce kaçtığımız insan tipleri vardır. Bu tür insanlar hayatımızın her noktasında karşımıza çıkabilir.Akrabamız,arkadaşımız,iş ortamındaki tipler… O kadar çoklar ki karşılaşma olasılığımız neredeyse yok gibi. Peki bu insanları düzeltemiyorsak ve yaşamak zorundaysak onlara karşı nasıl davranmalıyız. Görmezden gelsek biz yıpranıyoruz. Kayıtsız kalsak nereye kadar sabrımız var ve sabır taşımız çatlıyor. Sonuç olarak bu insanları erkenden tanıyarak kısa yoldan uzaklaşabilir yada aramıza mesafeler koyabiliriz.

1- Kıskanç insanlar
Bu tip insanlar çoğu zaman hiçbir şeyi kabul etmezler. Başarılan bir işi de onaylamazlar. Kabul etse bile ben daha iyisini yaparım havasındadırlar. Başardığınız bir işten ötürü tebrik ediyor gibi görünürler. Hemen ardından eleştiri okları size çevrilir. Burası olmuş, burada eksikler var. Bu iş böyle yapılır mı? Bu cümleleri okurken belki de gözünüzün önünü bazı tanıdıklarınız geliyordur. Bu tarz insanlarla tartışmak yerine, konuyu kısa yoldan kapatmaya çalışın. Bu konuşmanın kimseye faydası olmaz. Bir süre sonra ya kıracaksınız yada kırılacaksınız. Boş yere hayat enerjinizi düşürmeyin. Ortamı değiştirin.

2-Tembel ve üşengeç insanlar
Her şeye bir mani vardır. İşler olur gider mantığındadırlar. Ehli keyif dediğimiz, bu tipler tam olarak sizi sabır testine tabi tutarlar. İş yapmadıkları gibi yapılan işinde kendiliğinden olacağını, bu kadar çalışmaya gerek yapılmadığı gibi anlamsız sinir bozucu laflar ederler. Hiçbir şeyi üstüne almazlar. Bir şey hakkında yorum yapacakları zaman bile düşünürler. Acaba bana bir iş çıkabilir mu diye? Oturduğu yerden kalkmaktan bile acizdirler. Tüm hayatları başkaları üzerinden geçirmek üzerine kurgulanmıştır. İş yaptırmak ölüm gibidir. Tembel olduklarını da kabul etmezler. Hep sisteme karşı eleştiriler vardır. Bunlar bu şekilde yaşamaya alışmıştır. Ses çıkarmadan uzaklaşmak gerekiyor. Dayanmak çok zor ve gerçekten bu kişiler ile geçinmek sanattır.

3-Her şeye karışan tipler
Her şeye karışan tipler, herkesin tanıdığı mutlaka birileri vardır. Bunlar için özel veya genel konular fark etmez. Her şeye karışırlar ve çok meraklıdırlar. Hemen öğrenmeye çalışırlar ve birçok konu hakkında fikirleri vardır. Bu tarz İnsanların genel doğruları vardır. En iyisini onlar bilir ve yaparlar. Yaptıkları mükemmeldir. Bir süre sonra size de karışmaya başlarlar. Giderek özel konulara girmeye ve size müdahale etmeye çalışırlar. Bu durum bir sonra çekilmez bir hal alır. Onları görünce boğazınızı biri sıkıyormuş hissine kapılabilirsiniz. Bu tipler ile hemen aranıza mesafe koyun. Bazen mesafe de işe yaramayabilir. Sözlü olarak uyarın. Uymadığınız takdirde huzur bulamazsınız.

4-Dedikodu yapmaktan zevk alanlar
Birisinin arkasından çekiştirenler konuşmadan duramayanlar ve bundan büyük haz alan kişiler… Duydun mu diye başlayan cümleler ve sonu gelmeyen ayrıntılar… Duyduğu bir haberi hemen yanındakilerle paylaşıp ardı arkasına yorumlar yapan, toplumu çürüten tipler. İnsanların özel hayatlarını etrafı yaymak bunun üzerine bilip bilmeden konuşmak… İnsanlığın kanayan yarasıdır, bu tarz insanlar. Üstüne vazife olmayan işlerle uğraşırlar, kırılan var mı, haysiyeti zedelenir mi? Diye düşünmezler. Umurlarında değildir zaten. Bugün senin, yarın başkasının fark etmiyor Sürekli bir haber alma, insanların mahrem iliklerine kadar sağda solda konuşma… Bu kişilerin doğru düzgün bir görüşleri de yoktur. İki kelam edemezseniz. Bu tipler en sık karşılaştığımız kişiler arasında yer alıyor. Patrona yaranmak isteyen iş arkadaşların, okul müdürünün kankileri, mahallede komşun… Kulağı delik diye bir deyim bile oluşmuş. Onlar dedi koduyu bir meslek haline getirmiştir. Pek bir şey de yapamazsınız bu durum karşısında. Etrafa negatif enerji yayarlar. Uzak durulması gereken tiplerin başında geliyor

5-Empati kurmayanlar
Her şeyi ben bilirim, en iyisini ben yaparım havasında bir kişilik…. Empati kurmayan kişilerde bencillik yönü ağır basar. Anlaşmak laf anlatmak çok zordur. Deveye hendek atlatmak gibi bir şey…O anki duygusu ve düşüncesi ile hareket ederler. Ne hissederlerse pat diye söylerler. Sizi de asla anlamazlar. Karşıdaki kişinin duygu ve düşüncelerini okumak gibi kabiliyetleri gelişmemiştir. Bazen çok ciddi olabilirler. Çünkü yaptıklarının en iyisini olduğuna inanırlar. Bu tür insanları düzeltme çabasına girerseniz. insanlık adına önemli bir adım atmış olursunuz. Fakat fazla da zorlamayın. Bazen yardım ettiğini bile anlamayabilirler.

6- Ukalalar…
Burnu büyüktür bu insanların, yapılan bir işi beğenmek şöyle dursun, bakışlarıyla rahatsızlık salarlar etrafa. Sizi şöyle baştan aşağı bir süzerler. Bakışları rahatsızlık edicidir. Zaten yüz halinden anlarsınız, size ne demek istediğini … Görüşler vardır, sizin görüşleriniz ve düşünceleriniz sadece onun için sıradan ve doğru değildir. Siz bir şey anlatırken bile bir taraftan da önemsiz olduğunuzu hissederseniz yada hissettirir. En iyisini o biliyor ya. O görmüştür, o yapmıştır denemiştir ve o her şeydir. Siz kimsiniz? Çözümü yoktur bu tiplerin. Etrafını da mutsuz eder. Uzaklaşmak en iyisi bırakın onu kendi mükemmel ötesi dünyasında…

7-Hep eleştiren
Hep eleştiren tipler ne yaparsanız yapın doğru olmaz. Hep söyleyecek sözleri vardır. Çözüm ne diye sorunca genelde cevap alamazsınız İyiyi, doğruyu,güzeli yapmak gibi bir amaçları yoktur. Eleştirmek için varlar. Bu tipleri mutlu etmek çok zordur.

8-Şikayet Edenler
Hayata şikayet üzerine gelmiş tipler. Enerji noktaları beslenme kaynakları şikayet etmektir. Neden, niçin nasıl yapılmış? Böyle yaptıklarda iyi mi oldu? Çalışan insanlara da engel olurlar. Konuşmaları ile çalışma motivasyonunuzu da götürürler. Bazen konuşmamak için konuşurlar. Her konu üzerine eleştiri vardır. Fark etmiyor. Sanat, spor edebiyat…Baya bilgi sahibidir, her konu hakkında bildiğin ayaklı ansiklopedidir. Bu bilgilerin gerçekle, doğru bilgi ile alakası olmayıp yarım yamalak bilgilerdir. Ama anlatmanız mümkün değildir. İnsanı hayattan soğuttular


9-Kitap okumayan tipler
Okumayı sevmeyen, bilgi fukarası küçük dünyası olan insanlar. Bilgi kaynağı genelde duyduklarıdır, televizyon ve internetten öğrendikleri ufak bir bilgi ile aydınlanma yaşayıp dünya keşfettiklerini zannederler. Oturduğu yerden dünyayı kurtarıp mangalda kül bırakmazlar. Dünyadaki gelişmelerden habersiz yaşarlar. Sınırlı bilgi dünyaları değiştireceklerini zannederler. Bir konu hakkında bir şey söyleseniz çoğu zaman kabul etmezler. Onları yanında cahil olduğunuzu zannedersiniz. Birçok alanda uzmandırlar okumadıkları sizin için kendilerini geliştiremez, yenilenmedikleri için bir yere saplanıp kalırlar. Kolay şekilde sinirinizi bozabilirler.


10-Kendini idare edemeyenler
Belli bir yaşa gelmiş, okumuş mürekkep yalamış ama hayatında karar alamayacak kadar aciz tipler… İdare etme sanatları çok zayıftır. Ailede de birliktelik sağlayamazlar. Eşinin görüşmelerinin yerine anne ve babaların görüşleri daha ağır basar. Evliliklerinde de sorun vardır. Bir türlü ayın sonunu getiremeyip neyi nerede harcayacağını bilmezler. Sürekli borç isteyip bıktırırlar. Bu gibi kişilerden etrafımızda çok vardır. Onlar böyle dengesiz yaşarken siz kendinizi yiyip bitiriyorsunuz. Biliyorsunuz ki dönüp dolaşıp yine sizin başınıza bela olacaklar. Akıl vermeye çalışsanız da kabul etmezler. Bu tarz kişiliğe sahip olduklarının farkında değiller. Hatta size çıkışabilirler. Aldıkları borçları da bazen ödemezler veya zamanında vermezler. İyice yaka silkersiniz. Zamanla bu gibi insanlar ile muhatap olmamak için savunma mekanizmaları geliştirmek zorunda kalırsınız. Yalan söylemek zorunda dahi kalabilirsiniz.


11- Hayatla Kavgası olanlar
Hayatta bütün olumsuzlukları sanki bu tipler yaşamış zannedersiniz. Sürekli insanları, sistemi kötülerler. Kendilerine toz kondurmazlar. Genelde sinirli bir yapıya sahip oldukları için karşıdaki kişiyi tam anlamadan ani tepki verirler. Çoğu zaman da haksız çıkarlar. Pişmanlık yaşarlar fakat yapacaklarından da geri durmazlar. Daha doğrusu öfke kontrolü olmayan tiplerdir. Bu tip insanlara karşı sakın kalın. Yatıştırmaya çalışıp daha sonra hızlıca uzaklaşın. Ağız dalaşına girmeyin, haklı haksız durumlarda size zararları dokunabilir.
Sonuç Olarak
İnsan sosyal bir varlıktır. Kendi başına yaşamını sürdüremez. Yaşamını sürdürmek için çalışması gerekir. Etrafındaki insanlar ile etkileşime ihtiyacı vardır. Tek başına yaşam, günümüz şartlarında mümkün olmayacağına göre size rahatsızlık veren insanları hayatınızdan minimize ederek daha huzurlu ve daha mutlu bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Hayat enerjiniz size ve sevdikleriniz için gerekli, bunları anlamsız şeylerle harcamayın. Sağlıcakla ve esenle kalın.

Yazar Hakkında

Yorum Yap