1. Ana Sayfa
  2. OlsadaYesek Blog

Yüz Gerdirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüz Gerdirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?
0

Yüz Gerdirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde hem kadın hem de erkekler arasında oldukça yaygın olan yüz gerdirme ameliyatı nasıl yapılır? Estetik kaygılar nedeniyle yapılmakta olan bu tarz operasyonlar günümüzde herkes tarafından tercih edilmektedir. Özellikle belirli bir yaştan sonra yüzde görülmeye başlanan deri sarkmaları ve gevşemeleri için bu yöntem kullanılmaktadır.

Görünümü ve estetik duruşu etkilemesi sebebiyle insanları oldukça rahat hissettiren bu yöntem yüze yeniden dinamiklik kazandırmaktadır. Ciltte yapılan kesi sayesinde cilt altında bulunan bağ dokularına, aşağı doğru gevşemiş olan dokulara, mimik kaslarına müdahale edilmektedir. Gevşemiş ve sarkmış olan deriye doğru şekilde dokunuşlar yapılarak yüz daha gergin ve dinamik yapıya kavuşturulmaktadır.

Yüz Germe Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

Genellikle bu işlemi yaptırmak isteyen kişilerin en çok sorduğu sorulardan biri yüz germe ameliyatından sonra iz kalır mı? olmaktadır. Yüz germe ameliyatı endoskopik yöntemlerle 1 – 2 milimetrelik olan kesiler ile yapılmaktadır. Bu kesiler saç içinde kalacak şekilde yapılmasından dolayı da herhangi bir iz görüntüsünün olması beklenmemektedir. Yani kişinin yüzünde belirli şekilde herhangi bir iz bulunmamaktadır. Klasik yöntemlerde de bu izler kulak ön ve arkasında kaldığından yüzün doğal çizgileri arasına yerleştirildiğinden zamanla izler iyileşerek görünmez hale gelmektedir.

Yüz Germe Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Bu ameliyat genel olarak 45 yaş ve üzerinde bulunan kişiler için uygulanmaktadır. Ancak kişi eğer yüzünü gayet sarkmış ve eski halinde olmadığını hissetmişse müdahale edilmesi muhtemeldir. Aynada kişiler kendilerine baktığında ve yanaklarını geri doğru çektiğinde oluşan görünüm daha güzel ve estetik durmaktaysa bu nedenle de yüz germe ameliyatını yaptırmak isterler. Özellikle de boyunda oluşan sarkmalar için bu yöntem kullanılmaktadır.

Kişinin yüzünü daha gergin ve genç görmek istediği noktada bu ameliyatı yaptırmak istemesi oldukça olası bir durumdur. Bu nedenle yüz germe ameliyatı kimler için uygundur? Sorusunun yanıtı olarak belirli bir sınırlama bulunmamaktadır.

Yüz Germe Ameliyatı Riskleri Var Mı?

Bu ameliyatın yapılmasından sonra oluşabilecek olan küçük kan birikmeleri bazen estetik sorunlara neden olabilmektedir. Bu yüzden ameliyattan sonra kesinlikle dren kullanılması gerekmektedir. Deri altında birikmekte olan sıvının emilmesi için hortumu en az bir gün boyunca tutmak gerekir. Enfeksiyon ise bu ameliyattan sonra görülmesi en az olan ihtimallerden biridir. Cilt kaybı sigara içilmesi durumunda ciddi şekilde yaşanabilir. Bu yüzden riski en aza indirmek adına sigara kullanımı durdurulmalıdır.

Saçlı deride hissizlik olması ve saç dökülmesi de nadiren görülebilmektedir. Yüz germe ameliyatı riskleri var mı? sorusunun yanıtı olarak çok nadir şekilde kanama, enfeksiyon, iz kalması, saç kaybı ve sinirlerde hissizlik, zedelenme olabilmektedir. Ancak bunlar çok düşük ihtimallerde olduğu için herkes açısından aynı durumlar geçerli olmamaktadır.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Nasıl Olur?

Ameliyatın ertesi gününde kanama riskinin ortadan kalmasıyla yerleştirilmekte olan dren çıkarılmaktadır. 1. Hafta sonunda yüz ve göz kapaklarında bulunan dikişler 10. Günde ise saç içinde bulunan metal dikişler çıkarılmaktadır. İlk üç gün ameliyat bölgesinde şişlik ve ödem oluşabilir ve bu 3. Ve 4. Günden sonra azalmaya başlamaktadır.  Yüz germe ameliyatı sonra iyileşme nasıl olur? Sorusunun yanıtı olarak kısa zamanda içinde iyileşme durumu gözlemlenmektedir.

Yüz germe ameliyatından sonra ortaya çıkan bazı olumsuz durumlar birkaç hafta içinde tamamen ortadan kalkmaktadır. Kızarıklık ve morluklar ise 3. Haftadan itibaren ortadan kalkmaktadır. Tüm bunlar yüz gerdirme ameliyatı nasıl yapılır? Sorusunun yanıtı olarak aşamalı şekilde belirtilmektedir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap