1. Ana Sayfa
  2. Ana Yemek Tarifleri

Zeytinyağlı Patlıcan Dolması Nasıl Yapılır?

Zeytinyağlı Patlıcan Dolması Nasıl Yapılır?
0

Zeytinyağlı yemekler özellikle bazı yörelerde daha çok yapılan ve zeytinyağının lezzeti ile sebzelerin harmanlanması anlamına gelen yiyeceklerdir. Zeytinyağlı yemekleri hemen hemen her sebze ile yapmak mümkündür. Zeytinyağlı patlıcan dolması da taze patlıcan ile yapılabildiği gibi kuru patlıcan ile de yapılan bir yemektir. Zeytinyağlı patlıcan dolması nasıl yapılır ve zeytinyağlı patlıcan dolmasının içi nasıl hazırlanır hakkındaki tüm bilgileri sizler için hazırladık.


Zeytinyağlı patlıcan dolması tarifinde kuru patlıcan tercih edilecek ise önceden ılık suda bekletilmesi önerilmektedir.

Zeytinyağlı Patlıcan Dolması İçin Malzemeler

4 adet orta boy patlıcan
3 adet kuru soğan
6 yemek kaşığı pirinç
1 yemek kaşığı dolmalık fıstık
2 yemek kaşığı kuş üzümü
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı karabiber
1 çay kaşığı yeni bahar
1 çay kaşığı dereotu
1 çay kaşığı nane
5 yemek kaşığı sıvıyağ (zeytinyağı)

Zeytinyağlı Patlıcan Dolması Tarifi

Patlıcanlar bir tahta üzerinde yuvarlanarak ezilir ve içleri çıkartılır. İçleri oyulduktan sonra içlerinden çıkan kesimleri küp şeklinde kesilir. Bir tencere içerisine sıvıyağ konularak önce fıstıklar kavrulur. Arkasından ince doğranmış soğanlar da eklenip tuzlu suda bekletilmiş ve süzülmüş pirinçler de eklenerek kavrulur. İçerisine ılık suda bekletilmiş kuş üzümleri süzülüp eklendikten sonra patlıcanların içi de eklenip tuz ve baharatlar da konulur. Karıştırılıp üzerine çok az su eklendikten sonra ocağın altı kapatılıp iç harç dinlendirilir.
Dolma harcının içerisine taze nane veya dereotu gibi malzemeler de eklendikten sonra hazırlanan patlıcanların içleri doldurulur. Tencerenin alt kısmına soğan doğranıp yerleştirilir. Hazırlanan patlıcan dolmalarının üst kısmına isteğe bağlı olarak patlıcan içlerinden bir kısım kullanılabilmektedir.
Kürdan ile kapatılan patlıcanların kapakları hazırlanan tencereye dizilir. Üzerine bir tutam tuz bir tutam şeker ve zeytinyağı gezdirilip su eklenerek pişirilir. Servis esnasında patlıcanların yanına yeşillikler eklenerek servis yapılır.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap